Vége a Fűre lépni tilos! korszaknak, jöjjenek a közösségi terek!
„A park eredeti kiterjedésében való revitalizációja egyelőre nyitott kérdés. Van remény, hogy találunk olyan megoldást, amely mind a honvédség, mind a kastélymúzeum érdekeinek megfelel” – nyilatkozta a Monitornak 1996 márciusában Czoma László. Az egykori kastélyigazgató akkor arról számolt be: 2000-ig bezárólag elkészültek a tervek a műemlékegyüttessel kapcsolatban. Lássuk, mi valósult meg az elképzelésekből!
A kastély márványtermében akkoriban a Fejér György Városi Könyvtár működött, amely azóta elköltözött, így a műemlék eme rendkívül értékes része szabadon látogatható. Az Ybl-lovardában megnyitotta kapuit a hintómúzeum több mint ötven hintóval és szánnal. A pálmaház rekonstrukciója is sikeres volt, bár az épület csak mintegy húsz év után, 2012-ben kapott az adottságaihoz méltó funkciót. A Vadászati Múzeumban 2008 óta tekinthetők meg a trófeák és öt kontinens vadászható nagyvadjai életnagyságban. Az Amazon Ház Látogatóközpontban a múlt évben nyílt állandó kiállítás az egykori szálló földszintjén és emeletén.
Ez utóbbi 2016. április végi átadásán ismét szó esett arról, hogy tervezik a parkot az 1980-as évek óta kettészelő közút „eltüntetését”, aminek révén körbejárható lenne a kastély hatalmas ingatlanegyüttese. A ma nagyrészt elhanyagolt területet évtizedeken át a honvédség használta.
Pálinkás Róbert, a Helikon Kastélymúzeum ügyvezető igazgatója elmondta: másfél milliárd forintos európai uniós és négymilliárd forintos hazai forrásból 2019-ig rekonstruálják a nemzeti kastélyprogramban a kertészeti és madárházat, megvalósítják a kastély gépészeti fejlesztését, a Vadászati Múzeum bővítését két új diorámával, a lovas- és agárpálya, illetve a fejőház kialakítását.
– A tervezés fázisában vagyunk – néhány hónapos csúszással –, várhatóan 2018-ban megkezdődik a kivitelezés, s 2019 végéig befejezhető a beruházás – mondta Pálinkás.
Egy februári kormánydöntés értelmében a parkot kettészelő út kiváltására és az azzal összefüggő munkálatokra négymilliárd forint fordítható. A forrás a Helikon Kastélymúzeumhoz mint beruházóhoz van rendelve, egyes szakaszai azonban önkormányzati tulajdonon valósulnak meg. A beruházás jelentős része a forgalom Bécsi kapu útra irányítása, a park két részének összevonása, majd 2019–2020 között a Pál utca megszüntetése.
– A legfontosabb és a legelső a Bécsi kapu útnak az elkészítése, járhatóvá tétele, átadása – sorolta az ügyvezető igazgató. – Az út két végén egy-egy körforgalmat alakítunk ki a nagy terhelésre tekintettel. Ehhez kapcsolódik a napelempark, amellyel a kastély működését tesszük olcsóbbá. Szeretnénk a fenyvesallét felújítani, a hiányzó fákat pótolni, és egy olyan járható felületet kialakítani, amelyen hintóval, lovas kocsival, lóháton, gyalog, futva stb. el lehet jutni Fenékpusztára.
A projekt része a Vásár tér átalakítása is: a Szalasztó utcát kétirányúsítják, a 16. számnál pedig létrejön egy nagy belső parkoló. Parkoló létesül a tiszti lakások mögötti, jelenleg nem használt parkszakaszon is.
– Úgy véljük, élhetővé akkor válhat a belváros, ha a tényleges főszezonban, június 20. és augusztus 20. között fizetős lesz a parkolás, ezen időszakon kívül pedig vagy csökkenteni, vagy megszüntetni szükséges a parkolási díjat ahhoz, hogy a helyiek és a környékbeliek éljék, használják és élvezzék a belvárost.
A teljes beruházás négymilliárd forint lesz, műemléki szempontból pedig meghatározó része a huszonnégy hektáros hátsó kastélypark visszaállítása az 1880-as években Angliában készült terveknek megfelelően. A második ütem célja olyan gazdasági modell kialakítása, amely lehetővé teszi a létesítmények hosszú távú működését a hagyományos jegyárbevétel mellett új forrásokat is alkalmazva. A kastélyt ismét élettel kívánják megtölteni.
– Eseményturizmussal lehet megfogni a látogatót: a vendég azért jön, mert gyönyörű a kastélyunk, és remek programokon vehet részt. Ilyenek a Helikoni éjszakák, a gyertyafényes tárlatvezetés, a fényfestés, a színházi előadások, a komolyzenei koncertek, sőt az Amazon belső udvarában is kiváló rendezvények zajlanak – sorolta Pálinkás Róbert. – Vége a Fűre lépni tilos! korszaknak, nálunk is közösségi tér lesz a parkból: lehet itt tanulni, piknikezni, olvasni, játszani… Főúri kastélyparkként a terület el volt zárva a város elől, de ma már azt szeretnénk, ha minél több ember élvezné a parkot!