Választás 2014
– Az országban 106 egyéni választókerületben működik majd országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottság. Mi a feladata a bizottságnak, és Keszthelyen mikor kezdi meg munkáját a testület?
– Az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottság (OEVB) három tagját és legalább két póttagot az országgyűlési egyéni választókerület székhelye szerinti település képviselő-testülete választja meg, személyükre a választási iroda vezetője tesz indítványt. Keszthely Város Önkormányzata képviselő-testülete január 30-i ülésén hozott határozatával elfogadta javaslatomat, és megválasztotta Zala megye 2. számú (Keszthely) OEVB-tagjait. A bizottság tagjai január 31-én Keszthely város polgármestere előtt letették esküjüket, majd megkezdték munkájukat. A bizottság tagjai: dr. Gyarmati Balázs elnök, dr. Cseszár Zsuzsanna elnökhelyettes, dr. Frank Erzsébet tag, dr. Pusztai Imre 1. számú póttag és dr. Rózsakerti Zsolt 2. számú póttag. A bizottságba emellett a későbbiekben még egy-egy megbízott tagot delegálhatnak az egyéni képviselőjelöltet állító jelölő szervezetek, illetve a független jelöltek.
– Az OEVB számos hatáskörrel rendelkezik, így egyebek mellett dönt a jelöltek nyilvántartásba vételéről vagy annak elutasításáról, jóváhagyja a szavazólap adattartalmát, dönt a választással kapcsolatos kifogásokról, megsemmisítheti a szavazás eredményét, megállapítja és közzéteszi a választás eredményét, valamint kiadja a megválasztott képviselő megbízólevelét.
– A központi névjegyzékkel kapcsolatos – korábban ismertetett – intézkedéseken felül milyen ügyekkel fordultak az elmúlt hetekben a választópolgárok a helyi választási irodához?
– Kaptunk már úgynevezett átjelentkezési kérelmet, illetve érdeklődtek már többen arról, hogy mit tehetnek akkor, ha biztosan tudják, a szavazás napján nem tartózkodnak a lakóhelyükön, azonban szavazni szeretnének.
– Átjelentkezéssel az a választópolgár szavazhat, aki a szavazás napján Magyarország területén, de a magyarországi lakcíme szerinti szavazókörtől eltérő helyen tartózkodik. A kérelmet a választópolgár lakcíme szerint illetékes helyi választási irodában (de személyes ügyintézés esetén a bejelentett tartózkodási hely szerinti helyi választási irodában is) lehet intézni legkésőbb a szavazást megelőző péntek (2014. április 4-én) 16 óráig. A helyi választási iroda vezetője (vagyis a jegyző) nem papíralapú igazolást ad ki, hanem közvetlenül felveszi a választópolgárt az érintett szavazókör névjegyzékébe. Fontos új szabály az is, hogy az átjelentkezéssel a választópolgár a lakcíme szerinti országgyűlési egyéni választókerület szavazólapján szavazhat, tehát „a szavazólap utazik a választópolgár után”. Erre a célra minden településen kijelölésre került egy szavazókör, ahol a települési szintű lakóhellyel rendelkező szavazók adhatják le szavazatukat.
– Az a választópolgár, aki a szavazás napján külföldön tartózkodik, Magyarország nagykövetségén vagy főkonzulátusán szavazhat. A választási iroda a kérelem alapján a választópolgárt felveszi azon külképviselet névjegyzékébe, ahol szavazni kíván. A választópolgár a szavazást megelőző nyolcadik napon 16 óráig módosíthatja, hogy melyik külképviseleten kíván szavazni, vagy kérheti törlését a külképviseleti névjegyzékből. A lakcím szerinti országgyűlési képviselő-jelöltre leadott szavazat – az eredmény megállapítása érdekében – a külképviseletről érkezett urnában található, lezárt boríték átadásával a Nemzeti Választási Irodán keresztül, a lakóhely szerint illetékes választási iroda vezetője révén jut el a településen kijelölt szavazókör szavazatszámláló bizottságához legkésőbb a választást követő hatodik napon.
Keszthelyen a választási iroda feladatait a Keszthelyi Közös Önkormányzati Hivatal látja el. A választási iroda tagjai személyesen ügyfélfogadási időben, telefonon pedig a 06-83/505-507-es számon érhetők el. Emellett a választásokkal kapcsolatos aktuális információk a város honlapjára (www.keszthely.hu) is folyamatosan feltöltésre kerülnek.