Tükrözéses műtéteket is terveznek az egynapos ortopédsebészeten
Dr. Laky András 1974-ben született, Szombathelyen járt középiskolába, Pécsett diplomázott általános orvosként 2000-ben, ortopédiai traumatológiai szakképesítést 2007-ben szerzett. 2000–2015-ig a Somogy Megyei Kaposi Mór Oktató Kórház ortopédiai osztályán dolgozott. 2015-ben került Keszthelyre. A mozgásszervi rendellenességek diagnosztikáján, gyógyításán belül a lábsebészetben szerzett speciális szakmai ismereteket és jártasságot többek között nemzetközi instrukciós kurzusokon. Rendszeres résztvevője a hazai kongresszusoknak. |
Jól szervezett területi ortopédiai ellátás eddig is volt a Keszthelyi Kórházban, amely most óraszámmal is bővült. Az ortopédiai szakellátás sokrétű: a csecsemőkori csípőszűréstől a gyermek- és serdülőkor típusos problémakörének (gyermekkori lúdtalp, gerincferdülés) kezelésén át, a sportsérüléseken keresztül a felnőttkor jellegzetes elváltozásainak (lábdeformitások, ízületi porckopás, egyebek) diagnosztikájáig, ellátásáig ível. Lényeges eleme a speciális segédeszközökkel (ortopédcipő, betét stb.) való ellátás.
– A Magyar Podiátriai és Lábsebészeti Társaság tagjaként küldetésemnek tekintem felhívni a figyelmet a cukorbetegség okozta lábproblémákra, ahol különösen törekedni kell a megfelelő segédeszközzel való ellátásra, a preventív sebészeti beavatkozásokra – hívta fel a figyelmet dr. Laky András ortopédsebész szakorvos.
Az ambulancia egyik szakmai vezetője elmondta: az úgynevezett egynapos sebészeti beavatkozások közé olyan eljárások tartoznak, amelyek kis műtéti terheléssel, várhatóan alacsony szövődményaránnyal, minimális hospitalizációs igénnyel járnak. A kórházi tartózkodás ideje a 24 órát nem haladhatja meg. Fontos megjegyezni, hogy államilag finanszírozott ellátásokról van szó. Az egynapos ortopédsebészeti műtéti előjegyzések fő bázisa a kórházi szakrendelés járóbeteg-forgalma. A kivizsgált, megfelelően tájékoztatott és előjegyzett betegek a gyógyintézményben töltik a műtét utáni éjszakát, majd hazamehetnek lábadozni. A műszerpark fejlesztésének köszönhetően – magyarországi viszonylatban – különösen a kiscsont-sebészeti beavatkozások, elsősorban a lábsebészeti tevékenység végezhető kiemelkedő színvonalon, professzionális körülmények között. A bokán és a lábon végezhető műtéteknek egyébként is a 70-80 százaléka megvalósítható egynapos sebészeti ellátás formájában.
– Kicsit sarkítva: az ortopédiában olyan nincs, hogy valami kell, csak lehetőségek vannak. A beteg választhat a konzervatív eljárások (ortopédcipő, betét, gyógyszerek, fizioterápiás kezelések) és adott esetben a műtét között. Csak úgy lehet optimalizált kezelést nyújtani, ha előbb felmérjük a páciens körülményeit, képességeit. Ez a közös elégedettség legfőbb alapja.
A járóbeteg-ellátás rákfenéje az időkorlát: a gazdaságossághoz bizonyos esetszám szükséges, de éppen ilyen fontos a beteg tájékoztatása önnön állapotáról, betegségéről és gyógyításának lehetőségeiről. Az ambulancia célja a jól informált, elégedett beteg. A prevenció hihetetlenül fontos – fejtette ki Laky András.
– Szeretném, ha tudnánk a lábsebészeti profilt fejleszteni, és a jövőben tükrözéses műtéteket is végeznénk. Ennek feltétele, hogy az egynapos sebészet sikeres legyen, és ezzel meggyőzze a kórházvezetést a szükségességéről. Ma már nem kell Zalaegerszegre menni bizonyos ortopédsebészeti ellátásért, hiszen Keszthelyen is van lehetőség meghatározott műtétek elvégzésére. Ráadásul minimális kórházi benntartózkodással, hiszen a páciens egy éjszaka után már otthon lábadozhat a saját életterében, így gyorsabban gyógyul, és kisebb a fertőzés veszélye is. A lehetőséggel élni kell, jönni kell, hinni kell benne.