Történetek a Helikonokról: fel kellett rázni az ifjúságot
A Fejér György Városi Könyvtár sikeresen szerepelt a Nemzeti Kulturális Alap pályázatán, így két helyszínen megvalósítandó, színvonalas tárlattal kapcsolódik a Helikoni Ünnepségek programsorozatához. Az első tárlat a Fejér György Városi Könyvtárban látható. A kiállításokat Pelcz István tanár rendezte.
A megnyitón Cséby Géza irodalomtörténész arról beszélt, hogy a Helikoni Ünnepségek 140. évfordulójának évében három keszthelyi lokálpatrióta, dr. Sági Károly, dr. Szabolcs András és Merényi Elemér a Muskátli cukrászda egyik asztalánál elhatározta: fel kell újítani a Helikoni Ünnepségeket! Az elhatározást tett követte: 1958-ban 10 város 11 középiskolájának diákjai versenyeztek több művészeti kategóriában.
A további Helikonok aktív szervezésében és az ünnepségek bővítésében, dunántúlivá tételében dr. Horváth József, a Vajda-gimnázium igazgatóhelyettese, később a VSZK igazgatója játszott nagy szerepet. Az ő visszaemlékezéseiből tudjuk, hogy az 1956-os forradalmat követő időkben fel kellett rázni az ifjúságot, ennek egyik fontos szereplője lett a kulturális seregszemle.
Az 1965-ös rendezvényre a keszthelyi szervezőbizottság felkereste Kodály Zoltánt, aki újonnan írt kórusművét felajánlotta a Helikonnak.
A rendszerváltozás után a városi önkormányzat alapítványt hozott létre a Helikoni Ünnepségek folytatására, a szervezéssel a Goldmark Károly Művelődési Központot bízva meg. A szervezők visszatértek az alapelvekhez: nincs előzetes megyei megméretés, az iskolák küldjék el a legjobbjaikat, és Keszthelyen, neves zsűri előtt versenyezzenek 18 művészeti kategóriában.