Sigray hagyaték: vissza az örökösöknek
A tükörteremben megtartott ünnepélyes sajtótájékoztató vendégeit - köztük a Sigray család leszármazottait, Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkárt, Halász János kulturális államtitkárt és Manninger Jenő országgyűlési képviselőt - Pálinkás Róbert, az intézmény igazgatója köszöntötte, majd a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. vezérigazgatója, Márton Péter mondott beszédet. Felidézve a Sigray Antal gróf életét, a hagyatékával kapcsolatos történteket, hangsúlyozta: igazi mérföldkőnek nevezhető a visszaszolgáltatás, a család több évtizede húzódó procedúra után kapja vissza a Helikon kastélymúzeumban lévő, egykoron letétbe helyezett nyolcvanhat műtárgyat, jogos örökségét. Az Orbán kormány 2001-ben már folytatott tárgyalásokat az ügyben, ám 2004 márciusában megakadtak az egyezetések, jogi kényszerpálya következett, az ügyek közül több bíróságra került. A tárgyalások 2011-ben indultak újra, de mivel a vélemények nem voltak egységesek, megkezdték az egyeztetést, ami végül sikerrel zárult. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. a kormány szándékaival összhangban adta vissza jogos tulajdonosaiknak, ami az övék.
Halász János államtitkár elmondta: a kormány befejezi a kulturális rendszerváltozást, aminek része, hogy visszaadják a közgyűjteményekben letétbe helyezett javakat jogos tulajdonosaiknak. Ezt elsőként a keszthelyi kastélyban teszik meg, ahol fontos dolgok történnek. A kormány 1,8 milliárd forinttal támogatja az intézmény fejlesztéseit, de a kulturális tárca és a Miniszterelnökség közösen figyel a működési forrásokra is. Segítenek a visszaszolgáltatott javak pótlásában is. Itt volt az ideje, hogy ezt megtegyük, jó úton járunk - mondta.
Lázár János államtitkár a gondolatsort folytatva azzal kezdte beszédét, hogy bocsánatot kért a családtól - és a hasonló helyzetben lévő örökösöktől - az elmúlt két évtized méltánytalanságai, hátrányai miatt. Azt mondta, a második világháborúban az állam nem tudta megvédeni a polgárait, majd azok értékeit sem. Sok család - köztük a Sigray - az államra bízta a javait annak érdekében, hogy majd visszakapja őket. Ez nem így történt, az állam a visszaszolgáltatás helyett egyszerűen elkobozta, mi több ellopta azokat. Ideje, hogy igazságot szolgáltassanak, ennek első lépése, hogy a nyolcvanhat műtárgyat visszaadják a családnak. Ez azonban egy folyamat első lépése. A Miniszterelnök döntése alapján május elsejétől a Miniszterelnökségen belül létrehozzák a letétbe helyezett kulturális javak titkárságát. A szervezet feladata az lesz, hogy a második világháború kitörésétől a rendszerváltozásig terjedő időszakban az államra bízott javakat felülvizsgálja. Jegyzéket készítenek annak érdekében, hogy a vitathatatlanul nem állami tulajdonban lévő műtárgyakat visszaszolgáltathassák jogos tulajdonosaiknak. Az információk szerint a múzeumokban meglehetősen sok ilyen műtárgy van. Bejelentette, hogy a keszthelyi kastélyt támogatják, a Fertődi befejezése után a Helikon kastélymúzeumban folytatják a jelentős mértékű kastély felújítási programot. A kormány társadalmi felhatalmazást kapott arra, hogy a szabadság mellett az igazságot is képviselje – fogalmazott a visszaszolgáltatás kapcsán. Beszéde végén jelképesen egy Sigray hagyatékból származó vázát adott át a család leszármazottjának, Osztroluczky Dénesnek. Pálinkás Róbert megköszönte, hogy a hagyaték jó néhány darabja a családnak köszönhetően letétben a szezon végéig még a kastélyban marad, azokat megtekinthetik a látogatók.