Nem a méret a lényeg, és nem a külső számít
– Ha bemegyünk egy keszthelyi boltba, többféle burgonya közül választhatunk, ám sokszor nem tudjuk, mi a különbség közöttük. Hiányzik a fogyasztói tájékoztatás arról, hogy melyik burgonya milyen elkészítési módhoz a legmegfelelőbb. A választás során igényesnek kell lenni saját magunkkal szemben, ha finom ételt akarunk az asztalra tenni, és igényesnek kell lenni a kereskedővel szemben is, hogy megadja nekünk az igényelt információkat. Sajnos nem kötelezi őket jogszabály arra, hogy feltüntessék a fajták nevét, főzési típusát, pedig hatalmas különbségek vannak, könnyen mellényúlhat a háziasszony.
– Van-e biztos támpont a megkülönböztetéshez?
– Az ömlesztett burgonyánál soha nincs feltüntetve a fajta vagy a főzési típus. A mosva csomagolt krumpliknál azonban érdemes odafigyelni, mert egyre gyakrabban találkozhatunk a csomagoláson a fajtanévvel és a felhasználási típussal is (A saláta, B főzni, C elsősorban sütni). A vásárló is gyakorlatot szerezhet: a Somogyi kifli fajta felismerhető egyedi formájáról; a keszthelyi intézet Balatoni rózsa, Démon és Botond nevű fajtái ránézésre is mások, mint a többiek: a gumójuk felületén lévő rügy sötétebb a héjnál, míg a külföldi burgonyafajtáknál a rügy világos színű. Ez biztos támpont. A szintén keszthelyi nemesítésű Hópehely héja pedig se nem sárga, se nem rózsa, inkább barnás árnyalatú.
– A kísérletezés során az egyetemnek mik a prioritásai?
– Egy új fajta előállításakor legalább negyven tulajdonságra kell odafigyelni. A fogyasztói igények mellett a termelői szempontok is rendkívül fontosak: kórokozókkal, kártevőkkel szembeni rezisztencia, magas termőképesség, korai érésidő. A többség a rózsahéjú, sárga húsú, nem szétfövő burgonyát igényli (A, B típus). Ez nagyjából a 80 százalékát teszi ki a fogyasztásnak, 15 százalék keresi a sült krumplinak való lisztes fajtákat, a maradék 5 százalék pedig a salátaburgonya. A keszthelyi nemesítési programban vad fajok rezisztenciagénjeit használjuk, s velük gazdagabb ízek is érkeznek a fajtáinkba. Az eredmény? A keszthelyi fajták rendszerint finomabbak az esetleg olcsóbb vagy éppen szebb külföldieknél.
– Tartja magát a hit, hogy a burgonya hizlal.
– Nem a burgonya hizlal, hanem az olaj, amelyben sül… Egy amerikai vizsgálat során több mint 30 napig csak burgonyát fogyasztottak az egyetemisták, és nem lett hiánybetegségük. A burgonya egészséges, hiszen megfelelő arányban tartalmazza a szükséges ásványi anyagokat, esszenciális aminosavakat és vitaminokat, sőt a színes húsú fajtákban lévő flavonoidok nyersen megkötik a rákos sejtek kialakulásában szerepet játszó szabad gyököket is.
– Milyen újdonsággal készül az egyetem?
– Szeretnénk lecserélni a régi Somogyi kifli fajtát rezisztensebb, könnyebben gépesíthető, bőtermőbb fajtára, ugyanis a minősége szenzációs, de drágán termeszthető. Új jelöltünk neve Basa (Balatoni saláta). Állami regisztrációja folyamatban van, és remélhetőleg 2017-ben forgalomba kerül. A külföldi piacra pedig szeretnénk kifejleszteni kiváló B típusú, sárga héjú, sárga húsú, nagy gumójú fajtát is, mert ilyen még nincs a fajtáink között.