Miért nem dadog az éneklő?
Az esetek túlnyomó többségében 2–4 éves kor között jelenik meg a dadogás a gyereknél. Arról nincs egységes álláspont, mi áll ennek a hátterében, de az bizonyos, hogy az öröklődés is szerepet játszik benne, a kiváltó ok pedig valamilyen pszichés élmény. De hogyan kapcsolódik a logopédia a zenéhez? Schmidtné Balás Eszter (Seneca Beszédstúdió, Alapítvány a Dadogókért) mesterlogopédus dolgozta ki a dadogás komplex művészetterápiás programját, amelynek része a zene.
– Amikor arra törekszünk az énektanulásnál, hogy tisztán képezzük a hangokat, akkor a hangszalagmozgató izmokat nagyon finoman kell hangolni. A beszédnél ugyanezt a hangszalagot alkalmazzuk. A dadogók éneklésnél nem dadognak, mert segít nekik a ritmus, a dallam, az előre elkészített szöveg. Amikor a dadogó gyermek megéli ezt a fajta folyamatosságot éneklés közben, utána sokkal jobban el tudja hinni, hogy képes a folyamatos beszédre is. Így jelenik meg az éneklés mint módszer a logopédiában. Főként népdalokat és gyerekdalokat alkalmazunk. A terápia másik összetevője a zenehallgatást követő ábrázolás, amikor komolyzene hallgatása (Mozart művei, Saint-Saëns: Az állatok farsangja) közben feltörő érzelmekre és gondolatokra épül egy képzőművészeti alkotás. Ennek célja a kommunikáció, a kifejezőkészség, a kreativitás fejlesztése – avat be a részletekbe Vaszily-Hegedüs Andrea. – A dadogás kezelésénél nincs egységes irányvonal, többféle módszer létezik. A művészetterápia azért előnyös, mert nem érzi azt a gyerek és a családja, hogy a beszéddel foglalkoznak, indirekt módon hat. Nem szabad azt tudatosítani, hogy probléma van a gyerek beszédével, hiszen a dadogó minél jobban figyel a beszédre, annál jobban dadog. Ezt a célt szolgálja az is, hogy nem egyéni terápiát végzünk, hanem három-négy fős csoportokban találkozunk.
Ha egy újabb, nagyobb stresszhelyzet éri a gyereket, akár később, már felnőttként előjöhet újra a probléma. Ebben segíthet egy másfajta légzésre épülő technika, a passzív levegőkiengedés, az STD-terápia, amely még újnak számít hazánkban, de Keszthelyen, a Szemfüles egyesületben már ezzel a módszerrel segítik a logopédusok a dadogó fiatalokat és felnőtteket.