Mi az a VIN dekóder és hogyan segíthet egy használt jármű vásárlásakor?
Ez azonban nem olyan pontos azonosító, mint a VIN, amelyet a gyártó ad meg. 1981 óta a VIN minden autó, busz, teherautó, motorkerékpár vagy más jármű, 17 karakter hosszú azonosító kódja.
VIN nélkül nem tudnánk azonosítani egy adott autót. Mivel nincs két azonos jármű, így a VIN voltaképpen éppen olyan, mint az ujjlenyomat. Tehát általában 17 karakter hosszú, számjegyekkel és betűkkel együtt. A VIN nem csak az autó összes egyedi jellemzőjét és specifikációját, hanem a gyártási évet és magát a gyártót is felfedi.
A Földön több mint egymilliárd autó van és voltaképpen a VIN-ek ezen autók sorsát követik nyomon. Amikor valami történik egy járművel, legyen szó balesetről, olajcseréről, vagy egy-egy nagyobb javításról, az adott eseményt a jármű VIN-jével rögzítik. A VIN-nek számos fontos felhasználása van, beleértve a jármű történetéről szóló információk feloldását is.
A VIN-nek számos más, felhasználása is van. Például a szervizek VIN-t használnak a gyártók által telepített motor, sebességváltó, vagy fékrendszerek azonosítására, hogy a járműveket megfelelően tudják szervizelni. A bűnüldöző szervek is a VIN-eket használják az ellopott autók és alkatrészek azonosítására és azok helyreállítására. Az autógyártók is a VIN-eket használják, amikor egyes autók biztonsági visszahívására van szükség.
A VIN kód az autó számos pontján megtalálható, de leggyakrabban a műszerfalon és az autó, vezető oldali ajtóoszlopának belsején. Ezen kívül a szélvédő alsó sarkán és a motorháztető alatti retesz alatt is megtalálható ez a kód. Bizonyos járműveken a VIN a motorra, a motorháztetőre és más alkatrészekre is felkerül.
A VIN-t feltüntethetik a kocsi biztosításai papírjain, vagy a szerviznyilvántartásain, de még a rendőri jelentésekben is feltűnhet, amennyiben valaki okozott már balesetet, vagy valamilyen szabálytalanságot követett el és ez rendőri intézkedéssel járt együtt.
A VIN kód minden része tartalmaz egy konkrét információt a járműről, beleértve a gyártási évet, az országot, a gyárat, ahol gyártották, a modell típusát és a sorozatszámot. A www.checkcardna.com oldalon is ellenőrizheted az autód eddigi életének történetét. Amennyiben valaki használt autót kíván vásárolni, mindig be kell szerezni a jármű VIN számát, ugyanis az autó VIN-jével felfegyverkezve a leendő vásárló megbízható információkat kaphat az autó történetéről. Ez a lépés megvédheti a csalástól, de azt is megtudhatja a leendő vásárló, hogy az előző tulajdonos elvégeztette - e az autó megfelelő karbantartását.
A VIN – kód arról is árulkodik, hogy történt - e az adott autóval baleset, a gyártó behívta - e már az autót, illetve arról is képet ad, hogy az autónak hány tulajdonosa volt korábban. Amennyiben az autó eladója nem hajlandó nyilvánosságra hozni a VIN-t, akkor ez jele lehet annak is, hogy nem akarja, hogy a vevő megismerje az autó történetét.
A VIN – kód kulcsfontosságú a VIN – dekóderplatformok számára. A VIN – dekóderek tehát többek között ezekről az információkról adnak képet: a valódi futásteljesítmény, a balesetek és az autót ért károk története, információ, ha a járművet bejegyezték az ellopott autók adatbázisába, gyártói hibák és visszahívások, különféle hivatalos állami intézményekben készített feljegyzések, karbantartási menetrend. A megvásárolni kívánt autó történetét leellenőrizheted a bestvindecoder.com oldalon is.
Ezeknek az információknak az ismerete lehetővé teszi a vásárlók számára, hogy felmérjék az érdeklődésre számot tartó autó valós állapotát. Semmiképpen se vásároljunk használt gépjárművet anélkül, hogy megbízható VIN dekóderen keresztül ellenőriznénk azt.
Az autó azonosítószámának az ellenőrzése a legbiztonságosabb módja annak, hogy megállapítsák az autó valódi személyazonosságát és annak az ellenőrzését is lehetővé teszi, hogy a használt autó gyanús- e vagy sem.