Megnyílt a keszthelyi fájdalomambulancia – az életminőség javítása a cél
![]() |
Névjegy
|
– A rendelést kinek érdemes felkeresnie?
– Az ambulancia elsősorban krónikus fájdalommal élő betegeket lát el. Krónikusnak akkor tekinthető a fájdalom, ha már legalább két-három hónapja fennállnak a panaszok. A rendelésen a legkülönbözőbb tünetcsoportokkal foglalkozunk: leggyakrabban mozgásszervi – ízületi, hát-, gerinc- – panaszokkal, érszűkület talaján kialakuló, övsömörrel összefüggő, idegkárosodás okozta fájdalommal – zsibbadás, égő érzés – hozzánk fordulókat és daganatos betegeket kezelünk.
– Miben tudnak többet nyújtani, mint egy háziorvos vagy szakorvos?
– Ha lehetséges, általában kombinált kezelést alkalmazunk: gyógyszerekkel és az idegek, az idegdúcok speciális, invazív blokádjaival, blokádsorozattal próbáljuk meg jó esetben a fájdalommentességet, de mindenképpen a fájdalom mértékének jelentős csökkenését elérni. Az ilyen típusú blokádokat, amelyek a hosszú távú eredményesség feltételei, más szakterületen dolgozó orvosok általában nem végzik. Elsődleges célunk a fájdalommentesség, de sok esetben ez sajnos nem érhető el. Ilyenkor a fájdalom jelentős csökkentésére törekszünk, az életminőség javítására. Legtöbbször a krónikus fájdalmat fenntartó betegségek is krónikusak, azaz nem gyógyíthatók. Egy olyan betegnél, akinek például minden ízülete el van kopva, vagy degeneratív eltérésekkel van tele, általában a fájdalommentesség nem reális cél, ilyenkor már a 30–50 százalékos fájdalomcsökkenés is eredménynek számít. Sajnos csodát tenni mi sem tudunk.
– A beteg saját maga kérheti, esetleg a háziorvosa vagy a szakorvosa irányítja ide?
– Ha a háziorvos vagy a szakorvos terápiás sorozata nem hoz eredményt, vagy ha a beteg kéri, beutalóval, központi előjegyzés alapján van lehetőség felkeresni a szakambulanciát. Egyelőre hetente kétszer, hétfőn és pénteken 9–13 óráig van rendelés a Keszthelyi Kórházban, a főépület negyedik emeletén. Az első alkalomra mindenképpen szükséges elhozni a korábbi orvosi papírokat, eredményeket, nem csak azokat, amelyek a fájdalommal kapcsolatosak. Az első vizsgálat általában több időt vesz igénybe, mivel sokszor vastag dokumentációval, akár több évtizedes panaszokkal érkeznek a betegek. Már az első alkalommal igyekszünk kideríteni a fájdalom okát, terápiás tervet állítunk fel.
– Csapatmunkában valósul meg a fájdalomcsillapítás?
– Egyelőre rajtam kívül nincs más orvos a csapatban, de természetesen szakasszisztensek segítik a munkámat. Nagyon örülök, hogy ilyen gyorsan sikerült elindítani a rendelést a kórházban, remélem, sok betegen tudunk majd segíteni. Hosszú távú terveim között szerepel a rendelési idő növelése, illetve hogy gyógytornászokkal, pszichológusokkal, pszichoterapeutákkal bővítsem a csapatot, mert meggyőződésem, hogy komplex, több szakmát involváló kezeléssel sokkal jobb eredményeket érhetünk el. Kizárólag a krónikus fájdalom komplex kezelésével foglalkozó, úgynevezett fájdalomklinikák az Egyesült Államokban már az 1970-es évektől működnek, sajnos Magyarországon ez még „gyerekcipőben jár”. Az országban csak néhány centrum van – nagy részük Budapesten –, ahol speciálisan ezt a betegcsoportot látják el.
– Készült előzetes igényfelmérés?
– Rengetegen élnek fájdalommal, igény mindig és mindenhol van a szakszerű ellátásra, ezért nem készítettünk konkrét felmérést a nyitás előtt. Sok betegre számítunk.
A fájdalomambulancia helye:
Keszthelyi Kórház, 8360 Keszthely, Ady Endre utca 2., főépület 4. emelet.
A rendelés ideje:
hétfő és péntek 9–13 óra között.
Az első vizsgálatra az összes korábbi orvosi dokumentációt el kell vinni. Bejelentkezni háziorvosi vagy szakorvosi beutalóval lehetséges központi előjegyzés alapján.