Lassú kipusztulás fenyegeti a kettős feketefenyő-fasort
A Keszthelyről Balatonszentgyörgyre vezető 71-es úttal párhuzamosan futó, egykori kocsikázó-lovagló utat szegélyezi a kettős feketefenyő-fasor, amely egy, a területből kiemelkedő domborulaton, nyílegyenesen vezet Fenékpusztára. A feketefenyők alkotta, egyedülálló Fenyves allét II. Festetics Tasziló egyes források szerint 1894-ben azért telepítette, mert nem akart a Kossuth Lajosról elnevezett főutcán eljutni fenéki birtokára. Felesége, Lady Hamilton skót hercegnő is gyakran kocsikázott itt.
A 75-ös úttól a Tanyakeresztig tartó allészakasznak – amelynek kezelői joga a Pannon Egyetemé – a szomszédságában találhatók az egyetem tangazdasága által művelt földek. A Tanyakereszttől Fenékpusztáig tartó rész önkormányzati tulajdonban van. A Burgonyakutatási Központ által művelt területek e szakasz egy részének két oldalán sorakoznak. Az allé ott van a legszebb állapotban, ahol a „krumplisok” gazdálkodnak, mert ők szívügyüknek tekintik a fasort – mesélte Komoróczi Lajos, aki a közelben lakik, rendszeresen erre sétáltatja a kutyáját.
Az agrármérnök szomorúan tapasztalja, hogy a fasor egyharmada már hiányzik, a másik harmada pedig súlyosan veszélyeztetett, kiszáradás fenyegeti, nehezen viseli az utóbbi évek csapadékszegény időjárását, lombvörösödést okozó gombafertőzés támadta meg a legyengült példányokat, amelyek így előbb-utóbb elveszítik a lombjukat.
A szakember szerint nem szabadna a fák közé orgonát és más növényeket telepíteni, mert ezek is elveszik a nedvességet a fenyőktől. Az is bosszantó, hogy egyesek idehordják a szemetet. – Közösen kellene vigyáznunk erre a felbecsülhetetlen értékű fasorra. Ezek a fenyők egyedi favédelmet érdemelnének. Jó lenne, ha nemcsak tulajdonosa, hanem gazdája is lenne! Folyamatosan ellenőrizni kellene a fák állapotát, és pótolni a hiányokat – tette hozzá Komoróczi Lajos.