Kvarda Attila: A változásokban bízok
− Amikor idekerültem, a legfontosabb célom volt stabilizálni a kórház működését, gazdaságilag és a humánerőforrás tekintetében is. A megnyert kártérítési per nyugvópontot jelentett az intézmény életében, de sajnos mindennap megéljük az egészségügyre jelenleg jellemző finanszírozási anomáliákat.
Szoros kapcsolat a várossal
− Voltak fejlesztési lehetőségek az idén, két műszer beszerzése valósult meg, a keszthelyi önkormányzattal közösen pályáztunk 50 millió forintos gép-eszköz beszerzésre. A szoros helyi együttműködés az állami fenntartásba vétel óta is tart – tudtuk meg a főigazgatótól.
A legnagyobb kihívást az jelenti majd a fekvőbeteg-ellátó intézményeknek, hogy a fenntartás mellett eszközberuházásokra és épületfelújításokra pályázzanak. Szűkültek a lehetőségek a forráshiány miatt. Korábban éppen az önkormányzatok állták az önrészt, amelyet önmagában nem tudott volna előteremteni a keszthelyi kórház, így a jövőben a száz százalékban támogatott pályázatokra kell koncentrálni.
Itthon tartani a szakembereket
− A humánerőforrás megtartása a másik igazi kihívás a kórházvezetőknek, a jó szakembergárda, a nővérek és az orvosok hazai pályán tartása. Nagy a nyugatra csábító erő. Az év közben eszközölt béremelés sokat jelentett, de nem lehet ennél a szintnél megállni. Az egészségügyi államtitkárságnak tett jelzéseket továbbítják a döntéshozókhoz, abban bízok, hogy az ő lobbierejük is lesz annyira erős, hogy változások lesznek a jövőben – közölte a vezető.
Keressük a megoldást
A legdrágább forma a fekvőbeteg-ellátás, igen leterhelt ez a terület. A nagy forgalom miatt pedig magasak a kiadások, a fenntartási költségek. Vannak már arra törekvések, hogy hogyan lehetne az egészségügy finanszírozását javítani, de az állami bevételi források, a járulékok nem fognak olyan mértékben növekedni a következő években, hogy ezekből lehessen minél többet áttenni a gyógyítás területére. Megoldást jelentene a magán-egészségügyi ellátás és biztosítás, a kiegészítő szolgáltatások, de ez sem oldja meg teljes mértékben a rendszer gondjait, ahonnan 500 milliárd forint hiányzik.
− Túlélési praktikákra kényszerülünk, szorosabb együttműködést kell kialakítanunk a szomszédos intézményekkel, belső struktúraátcsoportosításokra, módosításokra lesz szükség. Fontos kérdés, hogy mi lesz ebben az esetben azokkal a betegekkel, akik a változások miatt hosszabb várólistára kényszerülnek, ezzel hosszabb időre kiesnek a munkából, szövődmények alakulhatnak ki, később jutnak hozzá a rehabilitációhoz. Ezek a lépések pedig további költségeket generálhatnak – fejtette ki Kvarda Attila.
A keszthelyi, a Zala megyei, a hévízi és a nagykanizsai, valamint a tapolcai kórház szoros együttműködést tervez a jövőben a gyógyszerbeszerzés kapcsán.
A főigazgató elmondta azt is, hogy rövidesen elkezdődik a jelenleg még önkormányzati kézben lévő járóbeteg-ellátás helyzetének megoldása, ami segítheti a fekvőbeteg-ellátást is. Sokszor ugyanis az alapellátás kompetenciájába tartozó esetek kerülnek más ellátási szintre, formába.