Kiemelt dicséret a tudományos versenyen, nagyszerű innováció a Hévízi-tó elfolyó vizének hasznosítására
A 2015/16. tanévre meghirdetett versenyre 78 pályázat érkezett, a tudósokból, akadémikusokból, egyetemi tanárokból álló zsűri 53 pályázatot fogadott el. Nevezni lehetett bármilyen probléma tudományos szintű megoldására irányuló ötlettel, javaslattal a természettudományok, a környezetvédelem, az informatika, a távközlés, a számítástechnika és a műszaki tudományok, valamint a matematika területéről. Az első fordulóból továbbjutó pályázóknak az illetékes tudományos bíráló bizottság előtt prezentációt kellett tartaniuk. A versenyen három első, három második, négy harmadik helyezett született, huszonhat pályázó pedig kiemelt dicséretet kapott. A nyilvános eredményhirdetést a Magyar Tudományos Akadémián tartották május végén.
Novinszky Petra tavaly végzett a keszthelyi Vajda János Gimnáziumban. A gyenesdiási Kinizsi SK díjugratójának pályázata témájában merőben eltért a többitől: a szinte kizárólag műszaki, informatikai ötletek között a Hévízi-tó elfolyó vizének hasznosítását tűzte ki célul a lovak egészségmegőrzésében.
Nem ez volt az első pályázata ebben a témakörben, amellyel eredményt ért el: öt évvel ezelőtt, még nyolcadikos diákként azt vizsgálta, vajon hogyan hatnak a meteorológiai frontok a lovakra és párjukra a díjugrató versenyek során: „A saját lovaimon is tapasztalom, hogy a hideg- és a kettős front különösen zavarja őket. Sokkal érzékenyebbek ilyenkor.”
Az innovációs szövetség versenyére a konzulensével folytatott közös munka során felmerülő ötletek egyikével nevezett: „Dr. Bartos Ádámmal, a Pannon Egyetem Georgikon Karának adjunktusával megfigyeltük, hogy a lovakra, izmaikra, ízületeikre ugyanolyan rendkívüli hatással van a hévízi iszappakolás, mint az emberekre. Tudjuk, hogy a hévízi lefolyót nem használják semmire, ezért arra gondoltunk, lehetne hasznosítani az állatgyógyászatban. A dédnagyapám rendszeresen sétáltatta a vízben a lovait, ha be volt dagadva a lábuk, sőt már a Festeticsek is használták az iszapot.”
Az innováció a zsűrit is meggyőzte. Novinszky Petráék most a megvalósításon gondolkodnak.
„A tó déli kifolyójából vezetnénk el egy csatornát, ahol egy körbeforgó jártatógép mozgatná a lovakat. A vízbe kerülő szerves anyagokat környezetbarát tisztítással szűrnénk ki. Ez költséghatékony megoldás, melynek kidolgozásában Németh György környezetvédelmi szakember nyújtott sok segítséget számomra.”
A tehetséges fiatal a múlt évben végzett, és már nagyon várja július 26-át, a felvételi ponthatárok kihirdetését. Tervei szerint állatorvosi vagy orvosi egyetemen tanul majd tovább. És hogy tanulmányai végeztével visszatér-e?
„Nem tervezem, hogy elhagyom Keszthelyt vagy az országot, viszont szívesen kimennék egy-egy félévet külföldre tanulni” – állította lapunknak.
A pályamunkák megtekinthetők Budapesten, a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében, illetve a Kutatók éjszakáján szeptemberben.