Kaszát fogtak, arattak, csépeltek
A látogatók az egykori paraszti életmóddal, munkákkal ismerkedtek. A Magyar Mezőgazdasági Múzeum keretiben működő Georgikon Majormúzeumban és Élménygazdaságban az érdeklődők – köztük sok-sok kisgyermekes család és a szakmájában dolgozó gazdász - a géptalálkozó alkalmával működés közben is láthatta a múzeum erőgépeit, eszközeit, melyek közül a legnevesebb az ország legidősebb traktora, az 1924-ben gyártott HSCS nyersolajtraktor, a százéves Fowler-féle kétgépes gőzeke, valamint az idén felújított HSCS gőzlokomobil, a HSCS Austrohofherr, valamint egy szöges-dobos cséplőgép.
Az érdeklődők természetesen megismerkedhettek a gépgyűjtőkkel, akik számára lehetőség nyílt tapasztalatcserére, új munkakapcsolatok kialakítására és a régi kapcsolatok ápolására egyaránt. A szokásos program idén aratási bemutatóval is kiegészült.
A tavaly átadott élménygazdaság gabonaföldjén minden vállalkozószellemű, játékoskedvű, hagyománytisztelő érdeklődő kipróbálhatta a sarlózást, kötélfonást, kévekötést, s megtekinthette a kézi cséplést, a gabonatisztítást, az őrlést, a szalmafonást, az aratókoszorú-készítést, az ismerkedhetett a gazdasági növényekkel, az őshonos haszonállatokkal, s természetesen megtekinthette a múzeum kiállításait. Megtudtuk: idén igazi kuriózummal bővült a program, hiszen beérett a majormúzeum saját termelésű búzája, melyet a létesítmény működő gépeivel arattak le. Ennek köszönhetően a vendégeik számára nem csupán élményt kínáltak, hanem megengedték, hogy bárki kipróbálja az egykor nagy munkával járó „megterheléseket”. Jó néhányan kaszát ragadtak, s aratni kezdtek, pontosan úgy mint régen.