Hungarikumnak lenni felelősség is
– Hungarikummá az a magyar érték válhat, amely egyediségével, különlegességével és minőségével a magyarság csúcsterméke. A hévízi gyógyászat világszerte elismert, ezért is szerettük volna, ha a rangjához méltó elismerést bírja. Alapvető elemei kifejezetten a tóra, a gyógyvízre, az iszapra épülnek, és úgymond hévízi találmányok. Az eljárás során senkiben nem volt kétség az iránt, hogy a tó és a gyógyászat méltó arra, hogy hungarikummá váljon, minden érintett (városi, megyei és országos szinten) a legmesszebbmenőkig támogatta a javaslatunkat – mondta Cseh Bujtor Éva. – A folyamat többlépcsős volt. Az adott értéket a megyei értéktárba kértük felvenni, ezután kerülhetett a Magyar Értéktárba, és lett jogosult a kiemelkedő nemzeti érték cím viselésére. Ezután a Hungarikum Bizottság az újabb javaslatunk alapján döntött, így került a Hévízi-tó és a tradicionális hévízi gyógyászat mindannyiunk örömére a Hungarikumok Gyűjteményébe.
A hungarikumtárba meghatározott kritériumok alapján lehet bekerülni. A hungarikum magába foglalja a stabilitást, a kiszámíthatóságot, a kiegyensúlyozottságot, a minőséget, kapcsolatban van Magyarország történetével, a magyarság szellemiségével, magyarok ápolják, a magyarsághoz köthető. A Hévízi-tó és a tradicionális hévízi gyógyászat megfelel ezen kitételeknek.
– A „hungarikumság” nem jár konkrét előnyökkel, nem fűződik hozzá üzleti érdek. A bizottság nem jelöl vagy választ ki egyes értékeket, inkább rábízza a gondozók kötődésére, lelki elhivatottságára annak eldöntését, hogy az általuk előállított/gondozott termék, szolgáltatás stb. méltó-e a hungarikum címre – hangsúlyozta dr. Kvarda Attila. – Hungarikumnak lenni feladatokat, felelősséget jelent nemcsak nekünk, a tó mostani gondozóinak, hanem a következő generációknak is. Meg kell tartani, fejleszteni kell a mostani minőséget. A tó a biocönózis szerves része, amely az élő és az élettelen világ harmonikus együttléte következtében van itt. Ha ez a harmónia felborul, ha valami megváltozik a föld mélyén vagy száz kilométerrel távolabb, nem lesz Hévízi-tó. A fenntartható fejlődés, a fejlesztések (közúthálózat, urbanizáció), a gazdaság és a turizmus piedesztálra emelése mind befolyásolja a tó működését.
– Nagy volumenű, ugyanakkor nem mindig látványos feladat a környezet- és a természetvédelem a tó állapotának fenntartására. Ezért is jó hír, hogy felvetettük a megyei értéktárba a tavat a véderdővel – vette át a szót Németh György –, ami a mi alázatunkat és komolyságunkat tükrözi. A tó és a véderdő komplett ökoszisztémát alkot, a célunk, hogy a kettőt mint természet- védelmi területet hungarikumként kezeljék.