Hogyan spóroljunk a tranzakciós díjakon?
Igen! Eljött az idő, hogy körbenézzünk, mit kínálnak a bankok, milyen díjakat számolnak fel, van-e náluk kedvezmény, netalántán ingyenes szolgáltatás.
Bankkártyás vásárlás
A legtöbb bank azt hirdeti, hogy náluk nem kell fizetni a bankkártyás vásárlásért, akár élelmiszerüzletben, akár éppen étteremben használjuk a plasztikot. Ezzel lehet spórolni, szemben a készpénzfelvétellel. De figyeljünk arra is, hogy van a bankkártyának éves díja, és az SMS-értesítés sem jön mindenhol ingyen.
Csoportos beszedés
Alapesetben ha önnek 150 000 forintnyi jövedelem érkezik havonta a számlájára, és beállítja a csoportos beszedési megbízást, így fizeti a közüzemi számlákat, általában nem kérnek ezért különdíjat a bankok. Ráadásul kedvezményesen, esetleg ingyen vehet fel egy vagy három alkalommal pénzt az automatából. Fontos információ, hogy a csoportos beszedésnél legyen egy limit, amennyit egy alkalommal leemelhet a szolgáltató.
Elgondolkodhatunk azon is, hogy közös számlát vezetünk a házastársunkkal, így megoszlanak a költségek, nagyobb összegnél kedvezőbb lehetőségek is járhatnak.
Készpénzfelvétel
Van olyan bank, ahol még ingyenes a havi egy készpénzfelvétel, természetesen saját automatából. Van olyan pénzintézet, amelyik azt hirdeti, hogy kedvezményes az első három tranzakció. Nézzünk utána.
Bankbetét
Lejárt a rövid távú befektetések ideje. Alig tíz éve még 10 százalék körül volt a banki betétkamat, most 3 százalék körül található. Alacsony a jegybanki alapkamat, így drasztikus esés tapasztalható a betétek piacán is. És ezt bizony megérzik a bankbetétesek. Azért is, mert augusztus elsejétől 6 százalékos egészségügyi hozzájárulást (eho) kell fizetni a kamatjövedelmek után a 16 százalékos kamatadón felül. Éppen ezért érdemes hosszabb távban gondolkodni.
– Ne három hónapra kössük le a pénzünket, hanem hat hónapra vagy akár egy évre.
– Ha hosszabb időben gondolkodunk, kedvezőbb a kamatjövedelem, ráadásul nem kell háromhavonta kamatadózni.
– Alkalmazzuk a portfóliómegosztást, azaz például egymillió forint esetében a felét kössük le egy évre, a másik felét pedig rövidebb időre, így ha szükségünk van pénzre, nem kell hozzányúlni az egész összeghez.