Hogyan készítsd fel a kerted a szélsőséges időjárásra?
De mégis mit tehetünk ellene? Két dolgunk is van: egyrészt társadalmi szinten kell tenni azért, hogy visszafordítsuk a globális felmelegedést, másrészt alkalmazkodnunk kell a jelenlegi helyzethez. Most a kert védelméhez adunk pár hasznos tanácsot.
Mit tegyünk a hirtelen jött fagy ellen?
Egyre gyakrabban fordul elő, hogy korábban jön a fagy, vagy ami még kártékonyabb, hogy kora tavasszal visszatér. Ilyenkor a már bimbózó növényeket és a kibukkanó palántákat érhetik a legnagyobb károk. Segíthet, ha egy műanyag zacskóval fedjük le a palántát és a széleire kavicsokat teszünk nehezék gyanánt. Erre a célra használhatunk egy fordított cserepet is vagy kartondobozt, de mivel ezek a fénytől is megfosztják a növényünket, három napnál tovább ne hagyjuk rajtuk.
Éjszakára egy régi pokrócot is ráteríthetünk szigetelésként, ami felfogja a föld hőjét. Ha van otthon egy régi paplan, az még jobb, de itt is igaz az előbbi állítás a fénnyel kapcsolatban: inkább csak éjszaka hagyjuk rajtuk.
A paradicsompalántával azt is megtehetjük, hogy a hideg közeledtekor kihúzzuk a földből gyökerestől, lerázzuk a földet róla és fejjel lefele felakasztjuk a garázsban, vagy a lépcsőházban. Így akár napokat is kibír és miután visszadugjuk, folytatja a „dolgát”.
A futónövényekre tehetünk egy vászonleplet olyan módon, hogy a növény fölé rögzítjük, mondjuk egy faléccel és délután már le is takarhatjuk vele, így a napfény által felmelegített levegő éjszakára is bent tartható. Reggel viszont ne feledjük ismét kitakarni!
A rózsabokrokat úgy óvhatjuk meg, hogy egy 20-30 cm-es földhalmot borítunk a tövére már késő ősszel, még a fagy beállta előtt. Így nem csak a gyökeret, de a friss hajtásokat is megvédhetjük ezzel a megoldással. Az évelő virágokhoz pedig használjunk mulcsot vagy borítsuk fenyőkéreggel, amit szeles időben tyúkketreckerítéssel is letakarhatunk.
Mit tegyünk a szélviharok ellen?
Egyre gyakoribbak a viharos, akár 100-120 km/órás szelek is, amelyek komoly anyagi károkat tudnak okozni. Emiatt a beteg, korhadó fák kivágását, vagy a leszáradt ágak levágását semmiképp se halogassuk. Átmenetileg a kiékelés is segíthet, de felesleges kockázatot ne vállaljunk.
A kis növényeket védhetjük úgy is szél ellen, hogy néhány cölöpöt verünk köréjük és zsákvászonnal körbetekerjük, ami szélfogóként szolgálhat.
A szélviharokra már a kert tervezéskor is gondolhatunk, így a konyhakertünket tegyük oda, ahol vagy egy épület vagy fák szélárnyékot biztosítanak. Ugyanígy, a fákat, bokrokat és virágokat ültessünk felváltva, egymás mellé: ez nem csak jó látványt nyújt, de egymást is óvják a széltől és a kiszáradástól a növények.
Nagy meleg és a kiszáradás ellen mit tehetünk?
A kora reggeli vagy esti locsolást szinte mindenki ismeri. De jó trükk, ha hagyjuk a lóherét a fűben. Sokkal jobban tűri a szárazságot, mint a gyepfélék, ezért akkor is zöld marad, amikor a többi fűféle már nem és hasznos tulajdonsága, hogy megköti a nitrogént, így saját maga trágyázza a környezetét.
A már korábban említett mulcsok közül az organikus képes csökkenteni néhány fokkal a hőmérsékletet megfelelő vastagságban lefektetve, de a műmulcs, vagy amelyekben kavicsok is vannak, kifejezetten kerülendők ilyenkor.
A fenyőkéreg abban is sokat segít, hogy a vizet megköti, lassabban fog csak elpárologni. Erre a célra a komposztot is használhatjuk, ami amellett, hogy talajjavító hatású, még a talajnedvesség megkötésére is alkalmas.
Legyünk előrelátóak!
Kertészkedés közben mi magunk is ki vagyunk téve az extrém körülményeknek, nem csak a kertünk. A Munkavédelem+ szakértője szerint, amíg a munkahelyen magától értetődően nyúlunk védőfelszerelésért, addig otthon még mindig hajlamosak vagyunk ezt elhanyagolni.
Egy felkészült kertésznek rendelkeznie kell egy megfelelő cipővel, egy védőkesztyűvel, a vegyszert igénylő feladatokhoz néhány eldobható szájmaszkkal és a motoros fűrészt igénylő munkákhoz egy védőszemüveggel. Így biztos, hogy biztonságban végezhetjük a kerti feladatokat.
Némi elővigyázatossággal és ezekkel az előkészületekkel sok kellemetlenségtől, sérüléstől és költségtől kímélhetjük meg magunkat és a kertünket. Más dolgunk nem marad, mint élvezni a kerti munkát a friss levegőn és az ápolt, rendezett udvar képét!