Hogy néz ki egy lézeres szemműtétnek a menete?
Mindenekelőtt fontos tisztáznunk, hogy mindegyik magyarországi, bejegyzett klinikán végzett lézeres szemműtét biztonságos, amennyire szakmailag lehetséges.
A kockázatok minimalizálását az előzetes szűrővizsgálat és az alkalmazott, modern eljárások garantálják. Ahhoz viszont, hogy egy páciens biztonságban érezze magát a kezelés közben, fontos, hogy tisztában legyen a lézeres szemműtét menetével.
Mit érdemes tudni a lézeres szemműtétek előtti vizsgálatról röviden?
A lézeres szemműtét először egy alkalmassági teszttel indul (forrás: Budai Szemészet). Maga az alkalmassági vizsgálat alig két órás, és az általános egészségi állapot felmérését követően a két szem vizsgálata zajlik le.
Ennek során pupillatágító szemcseppet alkalmaznak, ami miatt érdemes kísérővel érkezni, mert a következő fél-egy nap során homályossá válik a látás.
A vizsgálat során kerülnek megállapításra – ha vannak – az ellenjavallatok, illetve az is, hogy melyik lézeres szemműtét típust érdemes alkalmazni a tökéletes látás visszanyeréséhez. Ekkor kerül bemutatásra a lézeres szemműtét menete is, illetve hogy mire szükséges ügyelni a műtétet követően.
Fontos azonban, hogy sem a vizsgálat, sem a beavatkozás előtt nem viselhet kontaktlencsét a páciens, hogy a szeme visszanyerje az eredeti alakját: a lágy lencséket öt nappal, a félkemény és kemény lencséket két héttel a vizsgálat előtt félre kell tenni.
Így zajlik a lézeres szemműtét
A sikeres vizsgálatot követően, a megbeszélt időpontban egy viszonylag gyors beavatkozásra kerül sor.
1. Első lépésként szemcseppeket kap a páciens, ami lehetővé teszi magát a teljesen fájdalommentes beavatkozást. A beavatkozás mindössze néhány percig tart, attól függően, hogy mennyi dioptriát kell változtatni a szemeken.
2. Eddig mindegyik lézeres szemműtét fajtánál ugyanúgy zajlik a folyamat, a különbségek magában a tényleges beavatkozásban találhatók:
3. PRK műtétnél felszíni kezelés zajlik, ám szúrás és vágás nélkül. Egy speciális mikrosebészeti eszközzel távolítják el a szaruhártya legfelső hámrétegét. A beavatkozást követően egy terápiás kontaktlencse kerül a szemre, hogy a pár napos gyógyulás során védje (munkába viszont 7-10 napig még nem fog tudni menni). A kontrollvizsgálaton a szemorvos fogja majd eltávolítani.
4. FEMTO típusú kezelésnél szükségtelen a terápiás lencse, mert a védőlebenyt a műtét során alakítja ki a femtosecundumos lézer (innen az eljárás neve). A beavatkozás legfeljebb tíz percig tart, és a PRK-val ellentétben szinte azonnali a látásjavulás, ahogy a lábadozás ideje is egy, legfeljebb két nap.
5. Szintén mindegyik típusú szemműtétre igaz, hogy ambuláns kezelésnek számít, kórházi benntartózkodásra a beavatkozás idején túl nincs szükség, a páciens azonnal távozhat.
6. Az UV fénytől a beavatkozás típusától függően 3-6 hónapig kell folyamatosan védeni a szemet szemüveggel, illetve az előírt szemcseppel is szükséges csepegtetni a megadott időközönként, hogy a gyógyulás teljes lehessen.
A műtétet követő fél évben több kontrollvizsgálatot is megejtenek, hogy a szemészorvos megbizonyosodjon róla, minden rendben ment. Egyébként pedig a páciens élvezheti a tökéletes látás minden előnyét!