Gágogás helyett ajánljuk a Szent Márton-emlékév programjait
Szinte feledésbe merült, hogy a Festetics-kastély előkertjében volt a város Szent Márton-plébániatemploma 1240-től 1809-ig. A keszthelyi emlékezetben azonban nincs nyoma a kegyhelynek. Ezen szeretett volna változtatni a Keszthelyi Városvédő Egyesület, amikor a hétszáz évvel ezelőtt született Szent Márton emlékéve kapcsán 2016 őszére – több intézménnyel összehangolva – programsorozatot szervezett. A szeptember 17-től november 23-ig tartó rendezvénysor a kastélykertbeli emlékkőállítás köré szerveződött. Lássuk, mivel várják a látogatókat az ősszel!
A Köztünk járó Szent Márton címmel összefűzött események szeptember 17-én indultak a kulturális örökség napjaival a Balatoni Múzeumban. A kezdeményezés a templomok szabad látogatását vette célba, hogy ne csak mint hívők, hanem mint műemlékkedvelők is megismerjük e kegyhelyeket.
Szeptember 20-án Tóth Gergely könyv- ismertetővel egybekötött előadása volt hallható Szent Márton gazdasági elveiről a városi könyvtárban. Október elején rózsaeső imaesten, karmelita búcsún, október 9-én a Magyarok Nagyasszonya búcsúján lehetett részt venni, október 10-én pedig előadást tartottak az ébredő falvakról a Pannon Egyetemen a Táj és Ember Klub szervezésében.
Október 14-én Szent Márton a képzőművészetben címmel átfogó tájékoztató előadás hallható dr. habil. Lőrincz Zoltán művészettörténésztől a Balaton Színházban.
A Dávid Tamás által faragott Szent Márton-követ október 16-án avatják fel a Keszthelyre érkező Szent Márton ereklye jelenlétében. A régi templom keresztelőmedencéje a Balatoni Múzeumban van kiállítva, ezt fogja formájával a kő megidézni. A Szent Márton-ereklye a Fő téri templomba érkezik, és körmenettel vonul a kastély parkjába, a városi és egyházi avatóünnepségre.
Október 17-én a világjáró klubban a kalocsai történelem–biológia tanár, íjász számol be a Via Sancti Martini-zarándoklat során szerzett élményeiről. Kinyó Zsolt negyven nap alatt tette meg a több mint 2000 kilométeres utat, ezzel világrekordot állítva be.
Október 21-én a karmelita templom kapcsolódik be a programba.
Október 28-án lesz a Szent Márton építészeti és régészeti konferencia, amely az egykorvolt Szent Márton-templomokról szól. A Via Sancti Martini évzáró szakmai konferenciáját a Balaton Színházban tartják, este pedig ünnepi koncert hallható a Festetics-kastély tükörtermében a Festetics Zeneiskola növendékeitől.
November 11-én, Szent Márton napján rendezik hagyományos lámpásjárásukat a keszthelyiek a Fő téren a Da Bibere borlovagrend szervezésében. November 17-én Szent Márton életének filmbemutatója lesz, s a több mint két hónapos programsort november 23-án Csizmazia Bulcsú zarándokvezető beszélgetéssel fűszerezett előadása zárja Zarándokolni jó címmel a „Nyitott szemmel” sorozat részeként a színházban.
Ráczné Páldy Eszter fő szervező elmondta: a nemzetközi kapcsolatokat ápoló Via Sancti Martini honlapján folyamatos tájékoztatást ad a magyarországi eseményekről. A Szent Márton-zarándokút Tours-tól vezet Szombathelyig, magyarországi szakaszába a Festetics-kastélybeli emlékhely is bekapcsolható lesz. Ez a városnak az emlékezés és a turizmus szempontjából is előnyére válik. Ráczné köszönetet mondott a támogatásokért, és elárulta: szeretnék létrehozni Keszthely Szent Márton-díját, amelyet a város legönzetlenebb embere kapna.