Érdekli a jövője? Jóslás nélkül megmondjuk a biztosat
100 tüdőrákos betegből öt év után 10-14 marad életben. A páciensek jelentős részénél késői stádiumban ismerik fel a daganatot, amikor már kevés esetben alkalmazható az operáció, gyakran csak kemoterápiás és sugárkezelés jöhet szóba – mondja dr. Tehenes Sándor, a keszthelyi kórház tüdőgyógyász főorvosa. Fontos kérdés, hogy hány éves korban jelentkezik a daganat. Megfigyelhető, hogy növekszik a tüdőrák kialakulása a 45 és 60 év közötti korosztályban.
Milyen tünetei vannak?
A tüdőrák korai stádiumában a tünetek igen szegényesek, nem specifikusak. Az egyik fontos tünet, amely riasztó, a vérköpés. Nem mindig késői tünet, ez a szerencsésebb, ha lehet így fogalmazni. Az elhúzódó száraz köhögés is intő jel lehet, ha négy–hat hétnél tovább tart, javasolt a tüdőgyógyászati kivizsgálás.
Hirtelen, nagymértékű fogyást is tapasztalhatnak a betegek, illetve mellkasi fájdalom is jelentkezhet. A daganat direktben nem fáj, csak akkor, ha ráterjed a mellhártyára.
Tartós vállfájás is kialakulhat, vagy karba kisugárzó fájdalom léphet fel. Igen közel van a tüdőcsúcsban kinövő daganat a karban lefutó idegekhez, ez az oka a fájdalomnak.
Intő jel az ismétlődő tüdőgyulladás is
A daganatok a tüdőben nőhetnek különböző formában, más-más helyen, így például kis folt formájában jelennek meg a köpenyen, de van, amikor a hörgő csőrendszerében alakulnak ki. Amikor elzárja a hörgőt, tüdőgyulladást okoz lázzal, gennyes köpettel. A beteg meggyógyul az antibiotikumos kezelés hatására, de ez csapda is lehet, mert ha ismételten kialakul ugyanazon a területen, az daganat gyanúját vetheti fel – figyelmeztet a tüdőgyógyász.
A betegek igen kis hányada gyógyítható. A tüdőrák terápiája komplex, műtétből, kemoterápiából és sugárkezelésből áll. Új vonal az úgynevezett célzott terápia, amely az adott daganatsejtcsoportot kezeli, nem egy általános sejtölő kezelés. Gyógyulást csak a korai felismerés hozhat, ezért ajánlott minden 40 év feletti egyénnek az évenkénti tüdőszűrés – magyarázza dr. Tehenes Sándor.
Az adatok tükrében
A tüdőrák miatti halálesetek számának növekedése a dohányzás korábbi évtizedekben tapasztalt népszerűségét tükrözi, és jelentősen sújtja azokat a nőket, akik az 1960–70-es években kezdtek cigarettázni – olvasható az Annals of Oncology című folyóiratban. Az előzetes adatok szerint az európai nők körében a tüdőráknak az idén 82 ezer, az emlőráknak pedig 89 ezer áldozata lesz. A kutatók szerint azonban 2015-re átbillen a mérleg, és a tüdőrák okozta halálesetek száma fog felülkerekedni.
Válóok, ha dohányzik!
Jó hír, hogy a tüdőrák esetében 2020 és 2025 között várhatóan megkezdődik a halálozási ráták visszaesése, mivel a nők új nemzedékeinek kisebb hányada él a rossz szokással, a dohányzással, illetve megfigyelhető, hogy akár válóok is lehet, ha a férj cigarettázik.
Diagnosztikus vizsgálat
A tüdőrák miatti halálozásokat 25 százalékkal csökkentheti a mellkasi CT alkalmazásával időben felismert daganat. A röntgensugaras vizsgálattal pontosan meghatározható az esetleges elváltozás nagysága, szerkezete és elhelyezkedése.
Tudta?
A tüdőrák – különösen kis sejtes rák esetén – nagyon hajlamos áttéteket adni, sajnos már a betegség korai szakaszában is. Gyakori eset, hogy nem maga az elsődleges tüdődaganat, hanem annak valamelyik áttéte okoz először tüneteket, és a beteg ezek miatt megy orvoshoz, majd a kivizsgálás során derül fény a tüdődaganatra – írja a Webbeteg.
A kamaszok és a cigaretta
Száz 13–15 éves fiatalból 27 cigarettázik, és jelentősen emelkedett azok aránya, akik sodort cigarettát, pipát, vízipipát szívnak – ez derül ki az ifjúsági dohányzást kutató nemzetközi felmérésből. Csökkent ugyanakkor azoknak az aránya, akiket soha nem utasítottak vissza az eladók dohánytermék vásárlása közben életkoruk miatt, ez az arány 2003-ban 71%, 2008-ban 52%, 2012-ben pedig 43% volt, de még így is majdnem minden második fiatalkorú akadálytalanul vásárolt cigarettát a boltokban.