Emlékhelyek a Balaton régióban
Balatonakarattyán találjuk Rákóczi fájának csonkját. A hatalmas szilfamatuzsálem sajnos 1969 óta halott, csak a csonkja látható. A néphagyomány szerint hozzákötötte Rákóczi fejedelem a lovát.
Történelmi tény, hogy a Haza Bölcse, Deák Ferenc több alkalommal tett látogatást a balatonedericsi és környékbeli rokonságánál és ismerőseinél. Egyesek tudni vélik, hogy az edericsi iskola udvarán ma is áll az a fa, amelynek árnyékában egykor Deák Ferenc is üldögélt.
A legtöbb emlékfát Balatonfüreden, a Tagore sétány övezte Emlékfa-parkban találjuk.
Balatonudvariban az országút mellett találjuk a védetté nyilvánított, szív alakú sírköveiről, és az ehhez fűződő legendáról híres temetőt. Csaknem ötven, fehér mészkőből faragott sírkövet láthatunk itt, valamennyi a XIX. század első felében készült.
Balatonfüreden, az Anna Grand Hotel fedett sétányán azoknak a kiváló költőknek, tudósoknak, kutatóknak az emléktáblái előtt sétálhatunk el, akiknek Füred fontos szerepet játszott az életükben. Az első emléktábla Garay János költő (1812-1853) nevét örökíti meg, aki először szentelt egy verseskötetet a Balatonnak. A második tábla a színházról emlékezik meg. Majd Czuczor Gergely költő (1800-1866) emléktáblája következik. A teljesség igénye nélkül emléktáblája van még itt Krúdy Gyulának, Eötvös Lorándnak, Ady Endrének, Vörösmarty Mihálynak, Csokonai Vitéz Mihálynak, Jókai Mórnak, Cholnoky Jenőnek, a Balaton kutatójának, Szabó Lőrincnek és Lóczy Lajosnak.
A keszthelyi Szent Miklós temető a városon belül helyezkedik el. A temető a 1700-as évektől szolgált a keszthelyiek nyughelyéül. A temetőben több mint 5000 sírhely található, melyek között számottevő a művészi értéket képviselő faragott homokkő síremlék is.
A síremlékek között az egyik legfontosabb a műemlékként nyilvántartott Festetics Mauzóleum. Négy családtagnak ad végső nyugvóhelyet. Festetics Tasziló emeltette felesége Lady Mary Hamilton emlékére. Itt nyugszik Festetics Tasziló és neje, majd őket követte gyermekük, Festetics György. A negyedik személy, Festetics Györgyné a hetvenes években hunyt el Bécs városában és a rendszerváltáskor, 1989-ben hozták haza és temették el újra itt. A Festetics család nyughelye az országban az elsők között épült vasbeton szerkezetű építmény, ipari műemlékként is nagy jelentőséggel bír.
A temetőben található kápolna barokk előzmények után eklektikus-neoromán stílusban épült 1909-ben, bár ismerjük 1775-ös átépítési tervét is. Itt található Vaszary Kolos bíboros, hercegprímás (üres) szarkofágja. Vaszary Kolos hercegprímás 1832-ben Keszthelyen született. A város premontrei gimnáziumában tanult, mielőtt belépett volna a bencés rendbe. Végakarata szerint szülővárosában temették el, Lékai László prímás érsek azonban áttelepítette földi maradványait Esztergomba, a bazilika kriptájába. Emlékét a temetőkápolna egy festett üvegablaka is őrzi.
A legrégebbi itt megtalálható műemlék egy 1775-ben készült ülő Krisztus szobor. Számos sírt a Szent Miklós temetőben a Nemzeti Sírkert és Kegyeleti Bizottság 2008. június 17-én a Nemzeti Sírkert részévé nyilvánított.
monitormagazin/Magyar Turizmus Zrt