Előzzük meg a szénmonoxid-mérgelés kockázatát!
A mérgezések kockázata szerencsére néhány jótanács megfogadása esetén jelentősen csökkenthető.
A szénmonoxid alattomos mérgező gáz, hiszen színtelen és szagtalan, így az érzékszerveink nem vesznek róla tudomást. A mérgezés elsősorban a tüneteknek köszönhetően ismerhető fel, azonban a rosszullét, a fejfájás, a szédülés és a hányinger könnyen összetéveszthető más betegségek tüneteivel, így sajnos sokan nem ismerik fel időben a szénmonoxid jelenlétét. Lássuk, mit tehetünk annak érdekében, hogy minimálisra csökkentsük a mérgezés kockázatát!
Meghatározott időközönként ellenőriztetnünk kell a lakásban lévő tüzelőberendezéseket, illetve a gázkészülékek felületét is. A felületek ellenőrzésére azért van szükség, mert a lerakódó por miatt az égéstermékek elvezetése akadályba ütközhet, így ebben az esetben is mérgező gáz keletkezhet.
Természetesen a kémények ellenőrzésére is szükség van. Sok esetben a járat szűkülése okoz veszélyforrást. Ezt gyakran egy-egy omló vakolatdarab vagy tégla okozza, de a madár- és darázsfészkek is veszélyforrást jelenthetnek. Ilyen esetben a nyílt égésterű tüzelőberendezésekben keletkező gázok nem tudnak megfelelően távozni, a mérgező gázok pedig a szoba levegőjébe kerülnek. Szerencsére a fűtési szezon előtt elvégzett ellenőrzéssel az ilyen jellegű problémákat könnyedén megelőzhetjük.
Nagyon fontos kihangsúlyozni, hogy a tüzelőberendezések megtervezését, kivitelezését és üzembe helyezését mindig szakemberre kell bízni. A követelményeknek megfelelő műszaki kivitelezés garantálja, hogy az üzembe helyezett tüzelőberendezés használata biztonságos lesz.
Amennyiben nyílt égésterű tüzelőberendezést használunk, amely a szoba levegőjéből táplálkozik oxigénnel, mindenképpen gondoskodnunk kell a megfelelő légcseréről. Ne feledkezzünk meg arról, hogy a napjainkban használatos korszerű nyílászárók olyan mértékű zárással rendelkeznek, amelyek ellehetetlenítik a lakás lassú légcseréjét. Minél kevesebb az oxigén, az égés annál tökéletlenebb lesz, emiatt a kémény sem képes az égéstermékek megfelelő elszállítására. Ezért tartsuk szem előtt: ha nyílt égésterű berendezést használunk, szellőztessünk gyakran, különösen abban az esetben, ha a nyílászáróink jó légzárást biztosítanak!
Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a lakásban használt egyes berendezések képesek befolyásolni a légtérben uralkodó légnyomást; ilyenek a szárítógépek, a konyhai páraelszívók, klímaberendezések. Ezek a berendezések megfordíthatják a kéményben az égéstermékek áramlási irányát, ami következtében mérgezőanyagok juthatnak a szoba levegőjébe.
Végezetül ne feledkezzünk meg a szénmonoxid-érzékelő készülék jelentőségéről! Mivel a CO szagtalan gáz, ezért kiemelten fontos ez az apró berendezés, ami hangos riasztással adja tudtunkra, ha baj van. Nagyon fontos, hogy kizárólag megbízható gyártótól származó terméket válasszunk!
Fotó: pixabay.com