Elkezdődött az iskola - Néhány hasznos tanács
A védőoltások szerepe
A betegségek elleni különböző védőoltásokat közösségekben, az iskolákban, szervezetten kapnak meg a kisdiákok. Az MMR (morbilli – kanyaró, mumpsz – járványos fültőmirigy-gyulladás és rubeóla – rózsahimlő) elleni oltást 15 hónaposan adják be először a csecsemőknek, majd 11 éves korban az oltást megismétlik, éppúgy, mint a diftéria és a tetanusz elleni oltást. A hepatitis B ellen 13-14 éves korban oltanak. Fontos, hogy ne hiányozzon a védőoltáskor a diák az iskolából, ha beteg, akkor beszéljék meg az oltás pótlását a védőnővel, az iskolaorvossal.
Az oltás beadatása egyéni és közösségi érdek is. Az élő, legyengített kórokozót, annak valamelyik alegységét tartalmazó oltás hatására a szervezet saját immunválasza hozza létre a védőhatást. Az oltóanyagot előzőleg alaposan bevizsgálták, biztonságosan.
Beszélnünk kell ettől függetlenül a lehetséges mellékhatásokról is. Rendszeresen előfordulhat a szúrás miatt bőrpír vagy duzzanat, de ez elmúlik, a komolyabb szövődményeket azonnal jelenteni kell – hangsúlyozza Divinyi Tamás.
Ma is visszatérő jelenség a gyerekek körében
A fejtetű demokrata, nincs tekintettel korra, nemre, szociális körülményre, beosztásra – emlékeztet rá a járási tiszti főorvos. Megkapni nem szégyen, eltitkolni, nem kezelni, továbbadni viszont felelőtlenség. Ha a gyerek sűrűn kaparja a fejét, alaposan nézzék át azt a szülők, szóljanak az iskolaorvosnak, a védőnőnek. Nagyon hatékony kezelési módok vannak, többfajta készítmény kapható a gyógyszertárban.
Reggeli, mert ez is fontos!
A gyerek táplálkozására is oda kell figyelni, kiemelkedő a reggeli táplálkozás. Beszélgessünk a gyerekünkkel az iskolai étkezésről, a büfé kínálatáról, mondjuk el, mi az, ami fontos, mi az, ami nem annyira hasznos termék. Az energiaital és a cukrozott üdítő kerülendő a benne lévő magas szénhidrát, illetve a koffein miatt (amely többnyire megtalálható az energiaitalokban).