Drónvideón Keszthely büszkesége, a HUN3 Bogi
A HUN3 Bogi igazi balatoni öszvér fejlesztés, eredetileg a Pauger műhelyben épült, majd tavaly és 2019 elején is a paloznaki Flaar végzett rajta átalakításokat - olvasható Magyarország legolvasottabb online, vitorlás, hajós turisztikai portálján, a Hajozas.hu oldalon.
A Ventilo M1 sablonban készült a hajót 2018-ban vásárolta meg a keszthelyi, majd át is alakítatta. Az első keresztmerevítőnél levágták a hajó elejét, és egy teljesen új formájú, nagyobb orrészt kapott. A Flaar Kft. (Déry Attila) által tervezett új orrész 300 literrel nagyobb térfogatú, mint az eredeti. A két lábbal – mintegy 60 cm-rel – megnövelt hossz miatt pedig ennek a térfogatnak a középpontja is előrébb került.
Az árbóc, a vitorlázat és a kötélrendszer már ismerős a csapatnak, hiszen egy Extreme 40 hajó részeit használták fel amellyel 2017-ben versenyeztek, emellett a nagyvitorla-kezelést hidraulikával egészítették ki. A hajó hatalmas méretei ellenére tömege rendkívül alacsony, ezért a Balatonra jellemző kis és közepes szélviszonyok között nyújtja a legjobb teljesítményt.
– A tavalyi év az új hajónk teszteléséről szólt, megismertük annak gyenge pontjait, melyeket 2019 elején a Flaar műhelyben Déry Ati és Kéri Zoli vezetével orvosoltak – mesélte Büki Gábor, a hajó kormányosa, akit az átalakításról kérdezett a szakportál.
– Milyen változtatások történtek idén a hajón?
– Meg lettek erősítve a crossbeamek az orrsudar és az uszonyok is. A kormány precízségén is javítottunk. A két crossbeamre kívülről került ráépítésre további karbonréteg, amellyel gyakorlatilag a falvastagság nagyobb lett. A vantni (a hajótest és az árboc között kifeszített merevítő, amelynek elsődleges feladata, hogy az árbocot az oldalradőlés ellen tartsa) tartók a hajótest külső széléről át lettek helyezve a belső oldalra, így a code zero vitorla behúzási szöge sokkal jobb lett, mint korábban volt.
– Ha jól láttam új vitorlákkal is készültök.
– Igen, a NorthSails és a Quantum cégeknek köszönhetően két kimondottan erre a hajóra fejlesztett orrvitorlával gyarapodott a fegyvertár.
– Mit lehet tudni erről a két vitorláról?
– Ezzel a két vitorlával igyekszünk lefedni minden szélerőt és irányt. A kisebb méretű a North genoa, amelyet nagyjából 5 és 15 csomós szél között használunk, ha félszélnél élesebben kell mennünk. A Quantum pedig egy óriás code zero, mellyel szélerőtől függően a behúzási pont változtatásával tudunk élesen menősen, vagy bőszelesen vitorlázni.
Van egy további előrelépésünk is. Az Airmoniq-os srácok segítenek minket az idei évben, hogy az edzéseken és a versenyeken gyüjtőtt adatokat és tapasztalatokat hatékonyan és gyorsan tudjuk feldolgozni.
– Mik a tapasztalatok az első edzés után?
– Április 21-én vasárnap volt az idei első vitorlázásunk az új vitorlákkal. Maximum 3-5 csomós forgolódó szélben állítgattuk a behúzási pontokat. A hajó szépen teljesített és sikerült minden vitorlát kipróbálnunk. Nagyon hasznos pár órát töltöttünk vízen.
– Április 22-én, hétfőn is edzettetek, amelynek már mi is szemtanúi voltunk.
– A húsvéti locsolás helyett mi a vitorlázást választottuk, és utólag derült ki ,milyen jól tettük. Ragyogó napsütésben és folyamatosan felépülő 8-15 csomós dél-nyugati szélben hatalmas veretésekben volt részünk!
A hajó sokkal jobban viselkedik mint tavaly és állíthatom, hogy valamennyi újítás és változtatás a hasznára vált. Úgy gondolom, hogy ebben a szélben megkapta a maximális terhelést. Eredményes két napot töltöttünk a vízen. Most még két hét finomhangolás következik és onnantól csak az edzésekkel szeretnénk foglalkozni, és várakozásokkal tekintünk az idei 51. Kékszalagra.
Végül a drónVIDEÓ az edzésről: