Csütörtökön kiderül ki van a listán
A filmvilág legrangosabb elismerését, az Oscar-díjakat február 28-án adják át 88. alkalommal a Los Angeles-i Dolby Színházban. A gálaest műsorvezetője 2005 után ismét Chris Rock amerikai színész lesz. A kitüntetésre, amelyet 24 kategóriában adnak át, az Amerikai Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia (AMPAS) tagjai szavazhatnak 2015. december 30. és 2016. január 6. között. Voksolni a hagyományos postai út mellett néhány éve online módon is lehet. Az Oscar-jelöléseket január 14-én hozzák nyilvánosságra. Február 8-án a nomináltak "ebédet" tartanak, a jelöltekről készül egy közös fotó, s ugyanekkor kezdődik a végső szavazás, amely február 23-ig tart. A beérkező voksokat a PriceWaterhouseCoopers könyvelőcég dolgozza fel, és a szavazás eredményét tartalmazó borítékokat az Oscar-gálán nyitják ki.
A magyar filmes szakemberekből álló bizottság Nemes Jeles László Saul fia című alkotását nevezte a legjobb idegen nyelvű film kategóriában. A filmet már számos kitüntetéssel ismerték el, a többi közt a Cannes-i filmfesztiválon 2015 májusában elnyerte a zsűri Nagydíját, a Nemzetközi Filmkritikusok Szövetségének (FIPRESCI) díját és további két díjat. 2016. január 11-én A Saul fia kapta a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Golden Globe-díjat.
Az eddigi első és egyetlen magyar játékfilm, amely aranyszobrocskát nyert a külföldi filmek versenyében, Szabó István Mephisto című alkotása volt, 1981-ben.
Ebben az évben az egyes országok 80 filmet neveztek Oscar-díjra a külföldi filmek versenyében. A listát az Amerikai Filmakadémia képviselői több szakaszban - általában az Oscar-jelölések nyilvánosságra hozatala előtt egy hónappal előbb kilenc, majd január közepén - öt alkotásra szűkítik le, amelyek végül a legjobb idegen nyelvű filmnek járó szoborért versenyezhetnek. A Saul fia című magyar holokausztdrámát az amerikai filmakadémia 2015 decemberében a legjobb idegen nyelvű filmek szűkített listájára jelölte.
Az első győztesek neve már ismert: november 14-én a kormányzói díjátadó (Governors Awards) gála keretében átadták a "tiszteletbeli Oscarokat", amelyeket évek óta az amerikai filmakadémia többi Oscar-díjainak átadása előtt nyújtják át. Spike Lee amerikai rendező és Geena Rowlands amerikai színésznő életműdíjat kapott az amerikai filmakadémiától. Debbie Reynolds, az Ének az esőben amerikai sztárja pedig a Jean Hersholt Humanitárius díjban részesült.
A technikai Oscar-díjakat szintén nem a hagyományos Oscar-gála keretében adják át, hanem a ceremónia előtt néhány nappal, 2016. február 13-án.