Bronzszobor Mikus Gyulának
A szobrot 2012-ben, a felújított Fő tér átadásával egy időben avatták fel, s azóta a tér egyik ékköve, évente több ezren fotózkodnak vele. A halas kisfiú Mikus Gyula festőművész műtermének egyik féltve őrzött kincse volt, amely fiát, az akkor hároméves Ferkót ábrázolja. A kis gipszszobor emléket állít a festő tragikusan korán, 17 évesen elhunyt gyermekének. A mű felnagyított másolatát Kalmár Katalin készítette Mikus Gyula barátai kezdeményezésére. Azonban sem e tényt, sem a művész nevét nem jelzi sehol felirat.
Pedig Mikus Gyulát nem felejtette el Keszthely: a Helikon Hotel előtti sétány az ő nevét viseli, születése 100. évfordulójára emléktáblát avattak róla a Goldmark Károly Művelődési Központ és Szabadtéri Színház Pantheonjában.
A festőművész előtt tisztelegnének azzal az ötnegyedes bronzszoborral is, amelyet születése 110. évfordulója alkalmából 2015-ben tervezett a Művészek Szabad Alkotóközössége, a Műszak. A Tirnován Tamás által készített, életnagyságúnál nagyobb gipszfej lassan három éve várja, hogy bronzformát kapjon, és megtalálja végleges helyét a városban.
– Többször megkerestük Keszthely polgármesterét, akinek tetszett az ötlet, és szóban támogatásáról biztosította a csoportot, de nem történt előrelépés. Ezért az idén a műszakos alkotók Takács Ferdinánd és Takács-Szencz Lívia vezetésével kitalálták, hogy az alkotótábor végén mindenki felajánl egy művet, amelyet aukción vagy kiállításon áruba bocsátunk, a befolyó összeget pedig felajánljuk a szobor létrehozásához. Az alkotások elkészültek, az árusítás szervezése folyamatban van – mondta Mikus Gábor, a festőművész fia. – A szobor helyéről sincs még megegyezés. Az egyik elképzelés szerint a Balaton-parton, a móló és a Helikon szálló között lenne a legjobb helyen, hiszen ott a róla elnevezett sétány, másrészt imádta a Balatont, a szerelmese volt a tónak. A másik lehetőség a Balatoni Múzeum előkertje, ahol már több Keszthelyhez kötődő művész, tudós szobra látható. Az ötlettől a múzeum igazgatója sem zárkózott el – tette hozzá.
Mikus Gyula, Keszthely díszpolgára 1905-ben Celldömölkön született hétgyermekes család második gyermekeként. Tapolcán járt iskolába, majd tanítóképzőt végzett Szegeden. 1927-ben került vissza a Balaton mellékére, Zalaszántóra. Első alkotásait a zalai táj szépsége, a falu életének szegényes mindennapjai ihlették. 1941-től figyelme egyre inkább a Balatonra irányult, ahogy ő fogalmazott: „A Balatont festettem télen, nyáron, kora tavasszal, késő ősszel. Amikor úgy tűnik, mindent tudok róla, naponta újabb arcát fordítja felém.” 91 évesen hunyt el, a keszthelyi Szent Miklós temetőben nyugszik. (Forrás: http://www.mikusgyula.hu.)