Az orvoslás jövője - A sötét oldal
A XX. század történelmünk legvéresebb százada volt. A történelmi tapasztalat azt támasztja alá, hogy a fejlesztésekkel előbb élnek vissza, mint hogy jóra használják, ez az emberiség alaptétele. Amíg a pénz és a hatalom a motiváció, addig az emberi rosszindulat majdnem akkora veszélyt jelent, mint a vírusok és a baktériumok. A fejlődés csak akkor válhat az emberiség javára, ha megvan a morális ellentartás.
Dobó és a kórokozótranszferek
Az, hogy az egész világot beterítsük az összes javakkal, valószínűleg sosem fog sikerülni. A Föld lakosságának hatvan-hetven százaléka semmilyen tulajdonnal nem rendelkezik, és Európától várja a megváltást. Ahogy a növénynek is joga van a fény felé fordulni, úgy az embernek is joga van arra, hogy a jobb életkörülményeket keresse. Ámde álljon itt egy hasonlat: Dobó István megvédte Eger várát a törököktől. Ha nem kaszabolja le őket, a törökök elárasztják Egert, majd elfoglalják a várat, betelepednek, és valószínűleg ki is irtják Dobó népét…
A medicina a migránsgondokban szerény szerepet kap, gyakorlatilag tehetetlen az orvostársadalom. Nem látszik lépés afelé, hogy megoldjuk az olyan problémákat, mint a malária, az AIDS, a kórokozótranszferek a szúnyog, a kullancs stb. által. A járvány nem ismeri a határokat, demokráciával nem kezelhető. A pestist nem lehet demokratikusan, csak katonailag megállítani: le kell zárni a fertőzött területet. csak így lehet a járványt megállítani.
Kiváló példa a jelenlegi romániai helyzet a kanyaróval: jó néhányan azt az alternatívát választották, hogy nem oltatják be a gyermeküket vagy magukat, mert az „rossz”. Láttuk, hogy mi lett a következménye: a román átoltottsági szint lesüllyedt. Ilyen körülmények között akár a pestis is visszatérhet, különösen, mivel egy nagyon életigenlő állat, a patkány terjeszti.
Robotkar igen, ebola nem
Van néhány alapkérdés, amelyre máig nincs válasza az orvostudománynak. Mert robotkart képesek vagyunk előállítani, de a világjárványokra nem vagyunk felkészülve. Közhely, hogy Európában több embert vitt el a spanyolnátha, mint az egész I. világháború, de az emberek nem vesznek róla tudomást. Az ebolával már ízelítőt kaptunk belőle, de gondolhatunk a májgyulladás kórokozóira is, egy egész vírus csoport – és ma sincs ellenük gyógyszer… Az influenzacsomagban is van néhány érdekes vírus, amely keresi az utat az emberhez, és biztosak lehetünk benne, hogy előbb-utóbb madáron, disznón vagy majmon keresztül, de megtalálja… A virológusok minden évben megfigyelik az vírustörzsek előfordulását, és próbálnak rájönni, melyik okozza a következő járványt.
Az oltóanyag szériában történő előállításához legalább három hónap kell. A betegség három – négy hét alatt alaposan elterjed...
A jövő jövője
A mai fiatal, enervált generáció tagjai között mérhető azok aránya, akik már nem akarnak fontosak lenni, csak túlélni. Megkérdőjelezik a jövő szükségességét, nincsenek céljaik. Az életigenlésük szenved csorbát, ami rossz.
A jövőre is igaz, ami minden orvosi terápiára: vannak esélyei és veszélyei. Ha a gondolkodásunkban eddig eljutnánk, és megpróbálnánk elfogadható ellenfékeket alkalmazni morális vagy tudományos, jogi alapon a fejlesztésekbe, a saját jövőnket könnyítenénk meg. Jó lenne foglalkozni vele, és nem a napi teendők tengerébe fulladva sodródni az árral.
Addig messze vagyunk attól, hogy a jövőről beszéljünk az orvoslásban, amíg a jelen problémáira nincsenek hatékony válaszaink.