„Állítom, hogy a magyar egészségügyi ellátás a körülményekhez viszonyítva jó”
Bevezetés előtt áll a digitális radiológia is: a hagyományos röntgen modern változatának nincs szüksége vegyszerre, sem filmre, egy érzékelődetektornak köszönhetően azonnal láthatóvá válik a röntgenkép a monitoron. Megújult a központi sterilizáló, a napkollektorok a melegvíz-ellátást segítik, az A épület átépítésével pedig létrehozták a rehabilitációs osztályt.
Dr. Ifi Ferenc, a Keszthelyi Kórház radiológiai és ultrahang-diagnosztikai osztályának főorvosa úgy véli: a város az országos átlagnál jobb helyzetben van az egészségügy terén, minden körzeti és gyermekkörzeti státus be van töltve, és a nyomott bérek ellenére fiatal orvosok is érkeztek. Országos probléma azonban a személyzet hiánya, az orvosok elvándorlása, és hogy nincs elég pénz a rendszerben. A főorvos leszögezi: ennek ellenére a magyar egészségügy a lehetőségeihez képest nagyon jó.
‒ Meglepő, de a szakmai ellátás semmivel nem rosszabb, mint Ausztriában, ez a személyes tapasztalatom. A nagy különbség a szolgáltatások, a kényelem terén van: ott rendezettebb, szebb a környezet, kényelmesebbek a kórtermek. Kissé le vagyunk maradva a nagyon drága ellátásokban (transzplantáció, protetizálás). Mindig szomorú vagyok, amikor azt hallom, hogy rossz a magyar egészségügy. Állítom: ez a nemzetgazdaság legjobban működő területe, mert nincs még egy ilyen kevés pénzből ilyen eredményes ágazat. Az intézményekben van gyógyszer, van fűtés, van étel, végzik a műtéteket; e körülményeket sajnos csak a munkavállalók bérének terhére tudjuk megteremteni. Ezért a kevés, túlterhelt és alulfizetett személyzet néha mogorva.
Nem tesz jót az egészségügynek az sem, hogy nincs saját minisztériuma egy erőskezű vezetővel – teszi hozzá. Hibás a pénzelosztás rendszere is: a pályázatok túl merevek, és nem életszerűek. Gyakori eset, hogy az egészségügyi intézmények nem arra pályáznak, amire szükségük van, hanem arra, amire lehet.
Dr. Ifi Ferenc fontosnak tartja leszögezni: nem nyugati bérek után ácsingóznak, csak azt szeretnék elérni, ha arányaiban lenne hasonló egy magyar orvos keresete külföldi kollégájáéhoz:
‒ Egy ausztriai szakmunkás háromszor annyit keres, mint egy magyar. Jó lenne, ha egy magyar orvos, nővér legalább a harmadát megkaphatná annak, amit osztrák kollégája.
A diagnosztikai osztály vezetője elárulja: Ausztriában azt tapasztalta, hogy mivel egy osztályvezető főorvos életekért felel, ennek megfelelő a bérezése is. De a kórházigazgatók bére is alacsonyabb, mint azoké, akiknek a döntésétől életek függnek.
‒ Az egészségügy speciális terület. Mi mindig az élet árnyékos oldalán állunk. A gyógyítók, ha kell, vérben, gennyben, ürülékben dolgoznak, vállalva az ezzel járó veszélyeket. Ezt anyagilag és erkölcsileg is meg kellene becsülni! ‒ figyelmeztet végezetül.