A Velencei-tótól az elektrográfiáig
A Györöki Nyári Tárlat első alkotója a Kossuth- és Munkácsy-, valamint Prima Primissima Díjjal kitüntetett Földi Péter, akinek műveit július 11−23. között lehet megtekinteni a művelődési házban. A modern magyar festőművészet öntörvényű, szuverén festői világát építő művészének életútja és pályája is eltér a megszokottól. Somoskőújfalun született, ma is ott él és dolgozik. Az Egri Tanárképző Főiskola tanára festészetének témavilágát meghatározzák a környezetében élő állatok: madarak, tehenek, baromfik. Képein gyakran szerepelnek falusi emberek, valamint állatokba bújtatott emberi karakterek.
Dréher János július 25. és augusztus 6. között megtekinthető alkotásai összetéveszthetetlenek. A Munkácsy-díjjal, művészeti oktatásért Németh László-díjjal kitüntetett festőművész vakolatképeket készít. A vakolat felhordása után az anyagot olajfestékkel színezi. Nagy hangsúlyt fektet a festőbarátokkal ápolandó kapcsolatokra is: létrehozta a pestújhelyi pikniket, amelyen a hozzá közel álló művészi szemléletet képviselő alkotókkal közösen állít ki.
Augusztus 8−19. között hozza el Györökre műveit Szegedi Csaba Glatz Oszkár- és Barcsay-díjjal kitüntetett festőművész. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem tanára stílusa kialakulásában mesterének, Gerzson Pálnak múlhatatlan érdemei vannak. Képein a Velencei-tavat jeleníti meg abból a látószögből, ahonnan a tavat északról övező hegység legmagasabb pontján lévő műterméből látja. Képein örvénylenek e táj fantasztikus színei. Legújabb művein markánsan érezhető indiai élményeinek hatása.
Az idei tárlat utolsó kiállítója Stefanovits Péter, akinek munkái augusztus 20-tól szeptember 3-ig láthatók a művelődési házban. A Munkácsy- és érdemes művészi díjjal elismert grafikusművész, a Magyar Művészeti Akadémia képzőművész tagozatának művészeti vezetője kivételesen sokoldalú: mestere a grafikai technikáknak (cinkmaratás, rézkarc, linóleummetszet), és gyakran dolgozott színházaknak is. Fontos munka életében a székelyföldi Siklódon újjáépült templom: a 35 kazettából a mennyezeten 21-et ő festett újra. Az utóbbi időben új eljárásként alkalmazza az elektrográfiát.
Palásthy Bese fő szervező végül azt is elárulta, a múlt év mérföldkő volt a tárlatok életében: megjelent a Szépkilátó című könyv, amely tizenhárom év kiállításait foglalja össze. A könyv a tárlat alatt megvásárolható a művelődési házban.