A Keszthelyi jachtkikötő legénysége mindent megtesz a sikerért
Szükség is van arra, hogy időben elkezdjenek felkészülni a szezonra, ugyanis az idén e vízi sport kedvelői Keszthelyre figyelnek: a város újra felkerült a vitorlázás térképére, itt a Lisa, itt a Bogi, és helyet követel magának az utánpótlás is. Nagyok a tervek, nagyok az elvárások. A felkészülés folyamatába kukkantottunk be.
A Keszthelyi Yacht Kikötő Vitorlás Sportegyesületnél a legénységnek a vitorlázás a hivatása, ezért nagyon fontos, hogy a szezonra a lehető legjobb formába kerüljenek. A fiúk mindent meg is tesznek ezért: a csapat hetente háromszor-négyszer edz, az áprilisi vízre szállásig a terhelést fokozatosan növelik.
A program egyik eleme a hetente egyszer végzett TRX-edzés. Két edző foglalkozik a fiúkkal, Krepsz-Kapai Bernadett és Krepsz Zoltán. Velük beszélgettünk:
– A múlt év végén fogalmazódott meg a csapat tagjaiban az igény arra, hogy a hagyományos erőnléti edzés mellett másfajta terhelést is kipróbáljanak, így esett a választásuk a TRX-re. A cél, hogy az állóképességük fejlődjön, a fizikai erejük nőjön, de ez ne menjen a gyorsaság, a rugalmasság, a robbanékonyság rovására. Alapszempont a fokozatos terhelés és az ízületek, a gerinc védelme. A vitorlázásban és a TRX-ben közös pont, hogy instabil környezetben kell dolgozni.
Az első időkben az általános állóképességgel, erőfejlesztéssel foglalkoztunk, izomláncokat edzettünk. Végzünk kimondottan kardioedzéseket, és nemsokára szeretnénk sportágspecifikus gyakorlatokat is beiktatni. A csapatnak hat-nyolc órán keresztül is kinn kell lennie a hajó oldalán, az ehhez használt izomcsoportokat is fejleszteni kell. Igyekszem változatossá tenni az alkalmakat, többféle eszközt használni, többféle feladatot végeztetni – a srácok élvezik, feléled bennük a versenyszellem, ugratják egymást, jó a hangulat. A TRX-nél nincsenek üresjáratok, folyamatos, irányított edzés folyik minimális szünetekkel, nem hagyjuk pihenni a csapatot. A nálunk töltött egy-másfél óra kőkemény munkával telik – ezáltal is javul a tűrőképességük, a mentális felkészültségük és a koncentrációjuk.
Gönye Ádám Hévízen tart klasszikus edzőtermi, súlyzós edzéseket a legénység tagjainak.
– Az élsportnál a lényeg a csúcsra járatás, hogy a maximumot kihozzuk magunkból. Nem elég sokat tenni, mindent meg kell tenni a célért. A konditermi edzések során az erő, az állóképesség és a kardiovaszkuláris állóképesség fejleszthető. A vitorláscsapat tagjainak tudása ugyanis mit sem ér, ha hamar elfáradnak, hiszen akkor nem tudnak koncentrálni a feladatukra. A legénység egyébként mindent megtesz, hogy tökéletes formába lendüljön a szezonra. A fiúk nagyon jól haladnak, fegyelmezetten részt vesznek az edzéseken, minden kérést teljesítenek. A különféle edzéseiket igyekszünk összhangba hozni, hogy kellő idő maradjon a pihenésre, a regenerálódásra is. A hiányosságok – reméljük, nem lesznek – persze csak az első komoly megméretés, a Pünkösdi Regatta után fognak felszínre kerülni, a további programot annak megfelelően módosítjuk majd. A különböző súlyú, edzettségű, mentalitású srácok külön dolgoznak, két csoportban. A fizikum erősítése mellett táplálkozási tanácsokat is kap a csapat: személyre szabott, félórára, órára lebontott étrend segíti elő, hogy a megfelelő időpontra a megfelelő állapotba kerüljenek. Grammra pontosan meg van szabva, hogy mikor milyen táplálékot kell magukhoz venniük, milyen táplálékkiegészítőket kell szedniük. Ennek betartása azonban már az ő lelkiismeretükre van bízva.
Azokkal a gyerekekkel, akik kedvet kaptak a vitorlázáshoz, és komolyan gondolják, a szürke hónapokban is foglalkoznak. Az ő edzésükről Szabolcs Bence gondoskodik tornatermi körülmények között hetente kétszer:
– Általános izomerősítő gyakorlatokat végzünk a szárazföldi edzések során az utánpótláscsapat tagjaival. Az átlagéletkor 9–12 év között van, de 15 éves gyerekkel is dolgozom. A legfontosabb, hogy a fiataloknak azokban a hónapokban is rendszer legyen az életében, amikor nem lehet vízre szállni. Vannak köztük kezdők és haladók, kisebbek és nagyobbak. Bár különböznek egymástól, mindannyian kis hajókkal vitorláznak, amelyet a saját súlyukkal kell irányítaniuk, ezért nagyon fontos az állóképességük javítása. A tornatermi edzések másfél órásak, az utolsó húsz perc mindig játék. Amúgy is igyekszünk játékossá tenni a mozgást, többféle feladatot kapnak, szakaszos a terhelésük. Az órák egyik részében ők választhatják ki a foglalatosságokat, a másik részében pedig én mondom meg, milyen erősítő gyakorlatokat kell végrehajtaniuk. Szeretnek járni, úgy vettem észre. A tornatermi edzések mellett szombatonként úszásórán is részt vehetnek, azáltal is készülve a nyárra.